آن پیراهن معروف چه رنگی بود، آبی-مشکی یا سفید-طلایی؟ هوش مصنوعی هم اشتباه کرد!

تینا مزدکی: سیستم بینایی ما انسان ها به گونه ای فرگشت یافته است که اجسام را به رنگ های ثابت در ذهن ما ثبت می کند؛ بنابراین چه زمان طلوع خورشید و چه زمانی که هوا تاریک است، حتی اگر برگ رنگ های مختلفی را منعکس کنند، شما بازهم برگ ها را سبز می بینید. چنین انطباقی در مغز ما باعث دیدن رنگ های کاذب و درنتیجه خطای دید می شود. پژوهشگران درآزمایشی، GPT-V4 (نسخه اخیر ChatGPT) را در معرض نوعی فریب بصری قرار دادند که موجب خطای دید در افراد می شود. پاسخ های این ربات اغلب با پاسخ های احتمالی افراد مطابقت داشت.

ازآنجایی که دانشمندان، GPT را با تصویری که خطای دید رنگی داشت امتحان کردند، در ابتدا تصور کردند که شاید این ربات داده های تصاویر را پردازش می کند و با حذف بخشی از آن ها به پاسخ می رسد. اما به گفته OpenAI، چت جی پی تی دمای رنگ یا سایر ویژگی های تصویر را قبل از تفسیر GPT-V4 تنظیم نمی کند. بنابراین محقق این آزمایش بر این باور است که این امکان وجود دارد که ربات، زبان بینایی را یاد گرفته و رنگ را در متن تفسیر کند، اشیاء درون تصویر را در مقایسه با یکدیگر ارزیابی کند و پیکسل ها را بر این اساس، مشابه آنچه مغز انسان انجام می دهد، ارزیابی کند.

محققی دیگر که با این نظر موافق است، توضیح می دهد که این مدل می تواند رنگ ها را مانند انسان ها به صورت متنی یاد بگیرد،  شییی را شناسایی کند و برای شکل ظاهری این شیء پاسخ داشته باشد. به عنوان مثال، در مورد لباسی که چند سال قبل در فضای مجازی موردبحث قرارگرفته بود، دانشمندان فکر می کنند که افراد مختلف، بر اساس فرضیات خود در مورد منبع نوری که باعث دیده شدن رنگ پارچه می شود، رنگ ها را به دو روش متفاوت تفسیر کردند.

آنچه «جعبه سیاه» تشخیص داد/ خطای انسانی ادامه دار است!/ عکس

او می گوید این واقعیت که مدل هوش مصنوعی می تواند تصاویر را به روشی مشابه ما تفسیر کند، به درک ما از اینکه AI چگونه مجموعه مهارت های مشابهی را توسعه می دهد، کمک می کند. به بیان ساده تر اگر الگوریتمی که از داده های آموزشی زیادی تغذیه می کند، شروع به تفسیر ذهنی رنگ ها کند، به این معنی است که ادراک انسان و ماشین ممکن است حداقل در این مورد نزدیک به هم باشند.

بااین حال همان طور که مطالعات اخیر نشان می دهد، این مدل ها در موارد دیگر به هیچ وجه مانند ما رفتار نمی کنند. این واقعیتی است که تفاوت های کلیدی را بین نحوه «دیدن» مردم و ماشین ها به جهان نشان می دهد. برخی از محققان دریافته اند که مدل های ترانسفورماتور توسعه یافته زبان بینایی جدید به توهمات متناقض پاسخ می دهند. گاهی اوقات آن ها مانند انسان پاسخ می دهند. در موارد دیگر، آن ها پاسخ های کاملاً منطقی و عینی دقیق ارایه می دهند. اما گاهی اوقات پاسخ های آن ها به گونه ای است که گویا نتیجه توهم است.

انگیزه پشت چنین مطالعاتی آن نیست که بخواهیم ثابت کنیم انسان ها و هوش مصنوعی شبیه یکدیگرند. تفاوت اساسی بین آن ها این است که مغز ما پر از اتصالات غیرخطی و حلقه های بازخوردی است که سیگنال ها را به عقب و جلو می فرستند.

آن پیراهن معروف چه رنگی بود، آبی-مشکی یا سفید-طلایی؟ هوش مصنوعی هم اشتباه کرد!

یک عصب شناس محاسباتی از دانشگاه یورک در اونتاریو که در آزمایش های خطای دید مشارکتی نداشت، می گوید: «همان طور که چشم ها و سایر دستگاه های حسی ما اطلاعاتی را از دنیای بیرون جمع آوری می کنند، این شبکه های تکراری به مغز ما کمک می کنند تا هر شکافی را پر کند. اگرچه برخی از شبکه های عصبی مکرر برای تقلید از این جنبه از مغز انسان ایجاد شده اند، بسیاری از مدل های یادگیری ماشینی طوری طراحی نشده اند که دارای اتصالات تکراری و دو جهته باشند».

محبوب ترین مدل های هوش مصنوعی ترانسفورماتور مولد بر توابع ریاضی مبتنی بر Feed Forward هستند. این بدان معناست که اطلاعات از طریق آن ها فقط در یک جهت حرکت می کند: از ورودی به خروجی. مطالعه نحوه واکنش چنین سیستمی از هوش مصنوعی به خطای دید، می تواند به دانشمندان کمک کند تا توانایی ها و سوگیری های این مدل های یادگیری ماشینی یک طرفه را بهتر درک کنند.

به گفته تیمی از دانشمندان کامپیوتر که چهار مدل زبان بینایی منبع باز را ارزیابی کردند، یکی از عوامل تاثیرگذار، اندازه مدل است. محققان دریافتند که مدل های بزرگ تر، یعنی مدل هایی که با وزن ها و متغیرهای بیشتری توسعه یافته اند، در مقایسه با مدل های کوچک تر، با پاسخ های انسان به خطاهای دید هماهنگ ترند.

به طورکلی، مدل های هوش مصنوعی که دانشمندان آزمایش کردند، به ویژه در تثبیت عناصر توهم آمیز در یک تصویر خوب عمل نکردند به طور میانگین کمتر از 36 درصد دقت داشتند. آن ها به طور متوسط تنها حدود 16 درصد موارد با پاسخ های انسان هم سو بودند. بااین حال، این مطالعه همچنین نشان داد که مدل ها در واکنش به انواع خاصی از خطای دید نسبت به سایر مدل ها با دقت بیشتری از انسان تقلید می کنند.

به عنوان مثال پاسخ این مدل ها در خصوص خطای دید، یکی از شبیه ترین خروجی های انسانی را به همراه داشت. محققان با روشی خاص از مدل ها خواستند تا در مورد تصاویر قضاوت کنند. آن ها در نظر گرفته بودند که اگر این هوش مصنوعی در پاسخ های خود 75 درصد به ادراک خطای دید انسانی نزدیک باشند، این مدل را «انسان مانند» خطاب کنند.

آن پیراهن معروف چه رنگی بود، آبی-مشکی یا سفید-طلایی؟ هوش مصنوعی هم اشتباه کرد!

در پژوهشی دیگر که قبلاً منتشرشده بود، محققان توانایی های GPT-4V و Gemini-Pro گوگل را برای ارزیابی 12 دسته مختلف از خطای دید آزمایش کردند. این ها توهمات شامل اشیاء غیرممکن است که به نوعی شکل های دوبعدی اجسامی هستند که نمی توانند در فضای سه بعدی وجود داشته باشند و توهمات تصویری پنهان که در آن سایه های اجسام در یک تصویر گنجانده می شوند بدون اینکه بلافاصله آشکار شوند.

در 9 مورد از 12 دسته، مدل ها در تشخیص آنچه در  خطای دید اتفاق می افتد، در مقایسه با افراد بدتر بودند و میانگین دقت 59 درصد در مقابل 94 درصد پاسخ دهندگان انسانی داشتند. اما در سه دسته خطای دید رنگ، زاویه و اندازه GPT-4V به طور قابل مقایسه یا حتی کمی بهتر از بازبینان انسانی عمل کرد.

یکی از نویسندگان این پژوهش از آزمایشگاه هوش مصنوعی خدمات وب آمازون، بر این باور است که این تفاوت به آن بستگی دارد که تجزیه وتحلیل خطاهای دید و توهمات به استدلال کمی یا کیفی نیاز دارد. انسان ها در هر دو کار مهارت دارند، اما ممکن است مدل های یادگیری ماشینی آمادگی کمتری برای قضاوت بر اساس چیزهایی داشته باشند که به راحتی قابل اندازه گیری نیستند. هر سه دسته توهم که در آن ها دستگاه های هوش مصنوعی در تفسیر بهترین بودند، علاوه بر ویژگی های ذهنی شامل ویژگی های قابل اندازه گیری کمی نیز هستند.

دانشمندان می گویند برای استقرار مسیولانه دستگاه های هوش مصنوعی، باید آسیب پذیری ها و نقاط کور آن ها و همچنین مکان هایی را که تمایلات انسانی تکرار می شوند و نمی شوند، درک کنیم. همسو شدن یک مدل با انسان ها می تواند همان قدر که خوب باشد، بد هم باشد. همچنین در برخی موارد ابزارهایی مانند ابزارهای تشخیص پزشکی هوش مصنوعی که تصاویر رادیولوژی را تجزیه وتحلیل می کنند به این دلیل که در حالت آرمانی مستعد خطای بینایی نیستند، باعث خوش بینی نسبت به این نوع فناوری می شوند.

بنابراین، آزمایش خطای دید بر روی GPT-4V OpenAI و سایر مدل های بزرگ یادگیری ماشینی که اغلب به عنوان جعبه های سیاه توصیف می شوند می توانند آنچه را واقعا در سر هوش مصنوعی می گذرد  آشکار کند.

منبع: scientificamerican

54323

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "آن پیراهن معروف چه رنگی بود، آبی-مشکی یا سفید-طلایی؟ هوش مصنوعی هم اشتباه کرد!" هستید؟ با کلیک بر روی پزشکی، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "آن پیراهن معروف چه رنگی بود، آبی-مشکی یا سفید-طلایی؟ هوش مصنوعی هم اشتباه کرد!"، کلیک کنید.