اخلاص شهید جمهور، شاخصه ای برآمده از نگاه توحیدی امام خمینی(ره)

اخلاص شهید جمهور، شاخصه ای برآمده از نگاه توحیدی امام خمینی(ره)

دکتر شهاب/قم یک استاد حوزه و دانشگاه بیان کرد: یکی از شاخصه های ایجاد شده در سایه نگاه توحیدی توسط حضرت امام راحل، اخلاص است. به عنوان مثال تربیت شدگان مکتب امام(ره) شهید آیت الله رییسی است که اخلاص در اعمال او متبلور بود.

عباس شفیعی در گفت وگو با دکتر شهاب به مناسبت رحلت امام خمینی(ره) با بیان اینکه شخصیت امام راحل دارای ابعاد مختلف معرفتی، عاطفی و رفتاری بوده است، تصریح کرد: در بُعد معرفتی، امام راحل معرفت توحیدی را در نظر داشته اند و براساس معرفت توحیدی عمل کرده اند، لذا تمام شاخصه ها و هر آن چیزی که توحیدگرایانه بوده است را در دستور کار خویش قرار داده بودند و بر همین اساس، شخصیت خود را ساختند و به تهذیب نفس پرداختند.

این استادیار گروه مدیریت پژوهشگاه حوزه و دانشگاه ادامه داد: امام راحل معرفت را مبتنی بر معارف دینی و خداگرایی قرار دادند و شخصیت خود را با این نظام ساختند، در همین مسیر علم را در سایه معرفت توحیدی تعریف کردند. امام خمینی از منظر نظری و عملی در بُعد معرفت توحیدی کار کرده اند و حوزه معرفتی اسلام را مورد توجه قرار داده اند.

شفیعی اضافه کرد: بُعد دوم از شخصیت امام، عاطفه توحیدی است. شاید برایتان سوال باشد که عاطفه توحیدی به چه معناست و نیز رابطه معرفت توحیدی و عاطفه توحیدی چیست که باید گفت معرفت توحیدی بسترساز و مقدمه برای عاطفه توحیدی است، به این معنا زمانی که امام می خواستند رابطه خودشان را با مردم ترسیم کنند، این ارتباط را به خاطر خود افراد قرار نمی داد بلکه ارتباطشان با انسان ها را به خاطر خداوند تبارک و تعالی وضع می کردند.

وی عنوان کرد: در عاطفه توحیدی، ارتباط رهبر با مردم در سایه ارتباط با خداست. این بُعد از شخصیت امام، ایشان را به عبودیت راهنمایی می کند، لذا اگر بخواهیم از دستاوردهای بُعد معرفت توحیدی در رابطه با شایستگی های رهبری امام(ره) مواردی را دریابیم می توانیم به مواردی چون شایستگی علمی، اخلاقی، اجتماعی، سیاسی و روان شناختی اشاره کنیم که همه را در سایه توحید باوری به آن ها دست یافته اند.

این استاد حوزه و دانشگاه ضمن تاکید بر اینکه عاطفه توحیدی، ارتباط رهبر را با مردم در سایه ارتباط با خداوند تعریف می کند، بیان کرد: بُعد سوم از شخصیت امام راحل، رفتار توحیدی ایشان است که نتیجه ارتباط بین ابعاد معرفت و عاطفه توحیدی است، رفتار توحیدی نوع شخصیت رهبری را می سازد و رفتاری است که با مردم و افراد مختلف خواهد داشت.

شفیعی تصریح کرد: امام خمینی خود را در هر سه بُعد معرفت توحیدی، عاطفه توحیدی و رفتار توحیدی به مرز معصومیت رسانده بود. الگوی های مورد نظر امام(ره) انبیاء الهی و ایمه اطهار(ع) بودند، بنابراین از آنجایی که معصومین(ع) در عالی ترین مقام قرار دارند، الگو قرار دادن آن ها نیز به این معناست که شخص پیرو نیز سعی دارد در عالی ترین مقامات اعمال خویش را انجام دهد.

وی بیان کرد: آنچه که حضرت امام(ره) در پارادایم انقلاب اسلامی ایجاد کرده است و خودش نیز از عاملان ابعاد توحیدی است، بستری شد که افرادی مثل رییس جمهور شهید آیت الله رییسی، سردار شهید سلیمانی، شیخ زکزاکی و شیخ حسن نصر الله نمو و رشد پیدا کنند و حتی در آینده هم بر اساس آن، نگاه استراتژیک و سیستمیک به بیداری جهان اسلام در سطح جهانی و بین المللی ایجاد خواهد شد و افراد و شخصیت های برجسته ای را نیز شاهد خواهیم بود.

شفیعی ضمن معرفی دیگر ویژگی های حضرت امام افزود: یکی از شاخصه های ایجاد شده در سایه نگاه توحیدی توسط حضرت امام راحل اخلاص استبه عنوان مثال تربیت شدگان مکتب امام(ره) شهید آیت الله رییسی است که اخلاص در اعمال او متبلور بود.

وی ادامه داد: امام خمینی فرمودند: همه چیز باید در بحث خداگرایی و در راستای انگیزه الهی حرکت کند و انجام شود. طبق آیه 46 سوره مبارکه سبا که می فرماید: «قل انما اعظکم بواحده ان تقوموا لله مثنی و فرادی؛ همانا من موعظه می کنم شما را که در راه خدا به صورت فردی و گروهی قیام کنید.» از این آیه مبارکه دریافت می شود که همه کارهای ما باید برای رضای خدا انجام شود، این معنای واقعی اخلاص است.

شفیعی اظهار کرد: این اخلاص که در بستر وجودی حضرت امام وجود دارد، حرکتشان در مسیر انقلاب اسلامی با اتکاء به خداوند متعال بوده است. افرادی مانند شهید سلیمانی که تا قبل از شهادتش بسیاری از مردم او را نمی شناختند تا اینکه شهید شد و اینجا بود که بسیاری از مردم سردار سلیمانی را شناختند و این مصداق بارز اخلاص است.

این استاد حوزه و دانشگاه در پایان یادآور شد: با تمسک به ابعاد شخصیتی امام و توجه به بستر فراهم شده توسط ایشان ما هم می توانیم همچون سردار سلیمانی یا رییس جمهور شهیدمان باشیم و راه آن ها را زنده نگه داریم.

پایان خبر دکتر شهاب

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "اخلاص شهید جمهور، شاخصه ای برآمده از نگاه توحیدی امام خمینی(ره)" هستید؟ با کلیک بر روی استان ها، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "اخلاص شهید جمهور، شاخصه ای برآمده از نگاه توحیدی امام خمینی(ره)"، کلیک کنید.