استقبال مردم از کران آنلاین فیلم ها

استقبال مردم از کران آنلاین فیلم ها

آفتاب نیوز :

تاریخچه اکران آنلاین در کشور ما به تاریخ یکشنبه 24 فرودین سال 1399 برمی گردد. در این تاریخ فیلم «خروج» به کارگردانی ابراهیم حاتمی کیا برای اولین بار به صورت آنلاین به نمایش درآمد. در تاریخ سوم اسفندماه سال 98 بود که با اعلام وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، کلیه سالن های سینمایی کشور به حالت تعطیل درآمد. با استمرار شرایط اضطراری، حراست از سلامت جامعه در برابر تهدید «کرونا» این تعطیلات و محدودیت ها حدود دو، سه سال به طول انجامید. در چنین شرایطی تهیه کنندگان از اکران آنلاین به عنوان یک ابزار جایگزین بهره بردند.

متنوع تر، شلوغ تر و سریع تر از همیشه

حدود 4 سال از اولین اکران آنلاین می گذرد و در این مدت، اکران بر بستر فضای مجازی، موافقان و مخالفان فراوانی داشته است. اکران 15 فیلم به صورت آنلاین نشان می دهد که این پدیده روند رو به رشدی را طی کرده و حالا می توان روی اکران آنلاین به عنوان یک روش مطمین و پولساز برای عرضه فیلم ها حساب باز کرد.

هم اکنون سینمادوستان می توانند با مراجعه به پلتفرم های نمایش خانگی و خرید بلیط به صورت آنلاین فیلم های پالایشگاه، آهو، هاوایی، نگهبان شب، گیجگاه، عامه پسند، روز مبادا، پرویز خان، آخرین تولد، ویلای ساحلی، رمانتیسم عماد و طوبی، ورود و خروج ممنوع، حدود هشت صبح، احمد به تنهایی و آبجی را تماشا کنند.

نقطه قوت این فهرست این است که بیشتر فیلم ها جدید هستند و یا تاکنون به روی پرده نرفته اند و یا طی یکی، دو سال اخیر در سینما ها اکران شده اند.

تنور گرم اکران آنلاین

همچنین این فیلم ها با توجه به ذایقه متکثر مخاطب در ژانر های متنوع مانند اجتماعی (نگهبان شب، عامه پسند)، کمدی (ویلای ساحلی، گیجگاه، ورود و خروج ممنوع، هاوایی) و ملودرام (آهو و رمانتیسم عماد و طوبی) عرضه شده اند.

آهو، آخرین تولد، ویلای ساحلی، نگهبان شب، هاوایی و گیجگاه جزو فیلم هایی هستند که سال 1402 در سینما ها اکران شدند. پرویزخان از جمله فیلم های حاضر در جشنواره فجر سال گذشته است که در ایام نوروز و بهار امسال روانه سینما ها شد. کوتاه شدن فاصله زمانی بین اکران سینما ها و اکران آنلاین نشان می دهد که عوامل فیلم می خواهند از فرصت تبلیغاتی که در اختیارشان بوده در دو جبهه استفاده کنند. آن ها قصد دارند تا زمانی که تنور گرم است، نان را بچسبانند و فیلم را برای فروش عرضه کنند. مسلما یک فیلم جدید و تازه در مقایسه با فیلمی کهنه که فراموش شده با قدرت بیشتری در اکران آنلاین ظاهر خواهد شد.

مقایسه اکران آنلاین با اکران سینما ها نشان می دهد که کفه بخش آنلاین سنگین تر است. در حال حاضر 11 فیلم در سینما ها در حال اکران هستند که عبارت اند از: سال گربه، بی بدن، تمساح خونی، مست عشق، قلهک، آسمان غرب، تاوان، نیلگون، آپاراتچی، ایلیا جستجوی قهرمان و نوروز.

با این حساب می توان گفت فیلم های آنلاین در مقایسه با فیلم های سینما، بیشتر و متنوع تر هستند. اقبال مخاطبان به اکران آنلاین می تواند ناشی از رونق شبکه نمایش خانگی و دیده شدن سریال ها و تاک شو های (برنامه های گفتگو محور) رنگارنگش باشد. مخاطبانی که با این شبکه انس گرفته اند، دوست دارند فیلم های سینمایی را هم از همین مجرا دنبال کنند. همچنین می توان به نقش و تاثیر مسایل اقتصادی نیز اشاره کرد. در نمایش خانگی یک خانواده بدون آن که پولی بابت حمل و نقل بپردازد با خرید یک قطعه بلیط چندنفره، یک فیلم سینمایی را تماشا می کنند. در حالی که برای رفتن به سینما باید به تعداد نفرات، پول بلیط را پرداخت کنند.

موفقیت فیلم «فسیل» در اکران آنلاین نشان داد که مخاطبان و تهیه کنندگان هر دو از این شیوه عرضه فیلم راضی هستند. تعداد بلیت های فروخته شده برای تماشای آنلاین این فیلم، به عدد 358 هزار و 945 قطعه و فروش 28 میلیارد و 561 میلیون و 800 هزار تومان رسید.

فیلم سینمایی «ملاقات خصوصی» به کارگردانی امید شمس و تهیه کنندگی امیر بنان نیز در طول سه روز اکران آنلاین در شبکه نمایش خانگی، بیش از 3میلیارد تومان فروش داشت. این آمار و ارقام نشان می دهد که اکران آنلاین وارد سبک زندگی سینمادوستان شده است و تهیه کنندگان نسبت به گذشته، تمایل بیشتری برای فرستادن فیلم های شان به پلتفرم ها دارند.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "استقبال مردم از کران آنلاین فیلم ها" هستید؟ با کلیک بر روی فرهنگ و هنر، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "استقبال مردم از کران آنلاین فیلم ها"، کلیک کنید.