افزایش 10 برابری جمع آوری گازهای همراه در دولت سیزدهم با استفاده از ظرفیت های دانش بنیان

افزایش 10 برابری جمع آوری گازهای همراه در دولت سیزدهم با استفاده از ظرفیت های دانش بنیان

یک نماینده مجلس شورای اسلامی گفت: بر اثر تکیه به فناوری و تکنولوژی تولید شده توسط شرکت های دانش بنیان توانستیم جمع آوری گازهای همراه را به میزان 10 برابر افزایش دهیم. به این ترتیب، از ضرری که کشور هر ساله متحمل می شد، جلوگیری کردیم و درآمد خوبی نیز برای کشور دارد. این موارد از نتایج توجه ویژه صنعت نفت و گاز به دانش بنیان هاست که به درستی در دولت سیزدهم مدنظر بود.

به گزارش دکتر شهاب، ناگفته پیداست که پشت هر موفقیتی، برنامه ریزی ، تلاش و سیاست گذاری های صحیح نهفته است. در دولت سیزدهم نیز نتایج مثبت فراوانی در حوزه های مختلف از جمله در زمینه انرژی به دست آمد.

دستاوردهایی همچون 28.5 میلیارد دلار سرمایه گذاری انجام شده برای 132 طرح راهبردی بالادست و پایین دست صنعت نفت و گاز، بهره برداری از بیش از 1000 کیلومتر خطوط لوله انتقال نفت خام و فرآورده های نفتی، افزایش 30 درصد حجم صادرات گاز به کشورهای همسایه در کنار افزایش 100 درصدی حجم صادرات LPG و رشد 36 درصدی ذخیره سازی گاز برای مقابله با ناترازی مقطعی در زمستان تنها و تنها از طریق اعتماد به خود و استفاده از فرصت ها و ظرفیت های موجود در دولت شهید رییسی فرصت تحقق پیدا کرد.

در دولت شهید رییسی نگاه ها از غرب به شرق و از بیرون به داخل معطوف شد. بنابراین، تکیه گاه اولیه و اصلی کشور، نخبگان، متخصصان، شرکت های دانش بنیان، عزم و اراده انقلابی دولت و ظرفیت ها و امکانات موجود بود. در همین راستا، به استفاده حداکثری از فرصت ارتباط با همسایگان نیز پرداختیم.

ارتباط مبتنی بر عزت و اقتدار با همسایگان در دستور کار قرار گرفت و زمینه برای افزایش صادرات گاز به کشورهای همسایه بیش از پیش فراهم شد. تبدیل مناقشات به مذاکره نیز در دستور کار بود. در همین راستا، تنش زدایی از روابط تهران-عشق آباد مدنظر قرار گرفت و زمینه برای ازسرگیری واردات گاز از ترکمنستان فراهم شد.

 عبدالوحید فیاضی، نماینده مردم نور و محمودآباد در مجلس شورای اسلامی در گفت وگو با دکتر شهاب سیاست های دولت سیزدهم در حوزه انرژی و دستاوردهای شهید رییسی را تشریح کرد.

رشد 4 و نیم برابری دانش بنیان ها در دولت سیزدهم

فیاضی در خصوص رشد 4 و نیم برابری دانش بنیان ها در دولت سیزدهم تصریح کرد: طی سال های اخیر افزایش قابل ملاحظه دانش بنیان ها را در کشور داشتیم. قبلاً فضایی برای فعالیت این شرکت ها وجود نداشت. خوشبختانه دولت سیزدهم توفیقات خوبی در زمینه استفاده از دستاوردهای دانش بنیانی داشت.

وی ادامه داد: همراهی مجلس یازدهم را هم در زمینه حمایت از دانش بنیان ها نباید نادیده بگیریم. در مجلس یازدهم قانون جهش تولید دانش بنیان مصوب شد که بستر مناسبی برای استفاده از این ظرفیت در کشور مهیا کرد.

این نماینده مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: امیدواریم در شرایطی که دولت جدید روی کار می آید و مجلس جدید نیز کارش را شروع کرده است، کارگشایی های بیشتر و بهتری در زمینه استفاده حداکثری از ظرفیت دانش بنیان ها در کشور داشته باشیم.

فیاضی گفت: حمایت از دانش بنیان ها مزیت های زیادی برای کشور دارد. به این ترتیب، می توانیم در مقابل کشورهایی که از فناوری های بالا برخوردارند، از موقعیت بهتری برخوردار شویم و سطح تکنولوژی کشور را ارتقا ببخشیم.

وی ادامه داد: هدف باید این باشد که خودمان را در کنار کشورهای پیشرفته و دارای فناوری های روز دنیا مطرح کنیم. تحقق این امر از طریق استفاده از ظرفیت های دانش بنیانی کشور میسر می شود. تا رسیدن به این هدف راه طولانی ای در پیش داریم و باید به تلاش ها در این زمینه ادامه دهیم.

نماینده مردم نور و محمودآباد در مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: خوشبختانه ظرفیت های خوبی به لحاظ دانش بنیانی در کشور وجود دارد. امیدواریم در سایه سیاست گذاری های صحیح از این فرصت ها به خوبی بهره برداری کنیم.

فیاضی گفت: توجه به علم، فناوری و پژوهش در دولت سیزدهم به درستی در دستور کار قرار داشت و امیدواریم این روند در دولت بعدی نیز ادامه یابد.

جلوگیری از عدم النفع با جمع آوری گازهای همراه 

وی ادامه داد: بر اثر تکیه به فناوری و تکنولوژی تولید شده توسط شرکت های دانش بنیان توانستیم جمع آوری گازهای همراه نفت را به میزان 10 برابر افزایش دهیم. به این ترتیب، از ضرری که کشور هر ساله معادل 18 میلیارد مترمکعب متحمل می شد، جلوگیری کردیم که معادل صادرات گاز طبیعی کشور است و درآمد خوبی نیز برای کشور دارد. این موارد از نتایج توجه ویژه صنعت نفت و گاز به دانش بنیان هاست که به درستی در دولت سیزدهم مدنظر بود.

این نماینده مجلس خاطرنشان کرد: در دولت شهید رییسی در حوزه انرژی نگاه ویژه ای به شرکت های دانش بنیان و استفاده از دستاوردهایشان داشتیم. اولویت هایی که لازم بود، مدنظر قرار گرفت و نتایج خوبی به دست آمد. شواهد نشان می دهد که دولت سیزدهم در زمینه حمایت از دانش بنیان ها و استفاده از دستاوردهای آن ها موفق عملکرد کرده است.

عوامل موفقیت دولت سیزدهم در فروش نفت خام

وی ادامه داد: بر اثر سیاست گذاری هایی همچون استفاده از دانش بنیان ها افزایش 300 درصدی صادرات و افزایش 63 درصدی تولید نفت خام کشور رقم خورد که در مجلس سنای آمریکا نیز به مسیله افزایش تولید نفت خام ایران اشاره شد.

فیاضی در پایان خاطرنشان کرد: عوامل مختلفی در موفقیت دولت سیزدهم در فروش نفت خام کشور موثر بود. از یک طرف سیاست گذاری های صحیح در داخل کشور مانند استفاده از ظرفیت داخلی و دانش بنیانی در دستور کار بود و از طرف دیگر، در حوزه سیاست خارجی نیز عملکرد خوبی داشتیم. شهید امیرعبداللهیان نیز اقدامات خوبی در وزارت امور خارجه به منظور گسترش روابط با دیگر کشورها به اجرا گذاشت و این مسایل نیز در افزایش فروش نفت خام کشور اثرگذار بود.  

پایان خبر دکتر شهاب

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "افزایش 10 برابری جمع آوری گازهای همراه در دولت سیزدهم با استفاده از ظرفیت های دانش بنیان" هستید؟ با کلیک بر روی اقتصادی، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "افزایش 10 برابری جمع آوری گازهای همراه در دولت سیزدهم با استفاده از ظرفیت های دانش بنیان"، کلیک کنید.