انواع یادگیری در کودکان

ذهن کودکان نسل امروز آنقدر شگفت انگیز و خلاقانه عمل می کند که بدون شک سیستم آموزشی یکنواخت و خسته کننده با قوانین غیر قابل انعطاف نمی تواند پاسخگوی آن ها باشد. به همین دلیل بسیاری از والدین تمایل دارند با روش های متنوع تری مفاهیم مختلف را به کودکان خود آموزش دهند. مهم ترین مسیله کیفیت یادگیری و آموزش است، نه اینکه صرفا چیزی را به خاطر بسپارند و پس از مدتی آن را فراموش کنند. قطعا همه ما اعتراف خواهیم کرد که بیشتر آنچه در محیط های آموزشی با روش های قدیمی و سیستم روخوانی و حفظ کردن یاد گرفته ایم، پس از مدتی به باد فراموشی سپرده شده است.

انواع یادگیری در کودکان

آیا ارزش زمان کودکان ما بیشتر نیست؟ چقدر حاضر هستیم برای آموزش باکیفیت فرزند خودمان زمان صرف کنیم؟ اگر پاسخ به این سوالات را با قاطعیت می دانید، در ادامه چند روش آموزشی را که هر کدام شامل انواع مختلفی می شود، معرفی کرده ایم. با استفاده از هر کدام از این روش ها می توانید به بهترین شکل ممکن به نیاز کودک خود پاسخ دهید و مفاهیم مهم را با بهترین روش به آن ها آموزش دهید. هیچ چیز بهتر از بازی نمی تواند ذهن کودکان را درگیر کند. آموزش هر مفهومی به شکل بازی برای کودکان جذاب تر بوده و بیشتر در ذهن آن ها ثبت می شود. با استفاده از بازی های آموزشی، کودکان مفاهیم را بهتر درک می کنند و حافظه و سرعت پردازش اطلاعات آن ها افزایش پیدا می کند.

علاوه بر این، زمانی که بازی ها به صورت گروهی انجام شود، مزایای دیگری نیز به آن اضافه می شود. مهم ترین مزیت افزایش تعامل اجتماعی با دیگران است. کودکان در بازی های گروهی فرصت بیشتری برای ارتباط برقرار کردن با کودکان دیگر دارند. آن ها می توانند با کمک همدیگر چالش های مختلفی را حل کنند و در نهایت توانایی آن ها در حل مشکلات و مسایل مختلف افزایش پیدا می کند. سفارش لباس دختر کفشدوزکی ، به والدین اجازه می دهد تا به راحتی به محصولات با کیفیت و بازدهی بالا برای کودکانشان دسترسی داشته باشند . هر کودک در هر مرحله ای از رشد نیاز به بازی هایی متناسب با سن خود دارد. قطعا به عنوان والدین می توانید تشخیص دهید که چه بازی هایی برای کودکتان بیش از حد پیچیده یا بیش از حد ساده است. بنابراین سعی کنید بازی هایی را انتخاب کنید که ذهن کودک را به چالش بکشد و او را به ادامه بازی ترغیب کند.

اگر بازی بیش از حد ساده باشد، کودک علاقه خود را به بازی از دست می دهد و از طرفی دیگر اگر بازی بیش از حد پیچیده باشد، کودک دچار سردرگمی می شود و با بازی ارتباط برقرار نمی کند. بر روی هدف آموزشی هر بازی تمرکز داشته باشید: فراموش نکنید که هدف از این بازی ها، آموزش مهارت ها و مفاهیم خاصی به کودک است. بنابراین قبل از بازی به این فکر کنید که چطور می توان با استفاده از بازی های مختلف این مفاهیم را آموزش داد. مثلا برای آموزش تشخیص حروف، شمارش اعداد یا آموزش نقاشی، آموزش زبان انگلیسی و … بازی های متنوعی وجود دارد که می توانید از آن ها استفاده کنید. آن را سرگرم کننده و جذاب کنید: در هر بازی از عناصری استفاده کنید که بازی را برای کودکتان لذت بخش تر و مفرح تر می کند.

همچنین می توانید برای ایجاد انگیزه بیشتر از پاداش، تلقین مثبت و تشویق استفاده کنید. در بازی ها به کودک ملحق شوید: همراهی با کودکان حین بازی برای آن ها خیلی ارزشمند خواهد بود. با این کار نه تنها تعامل اجتماعی را در کودکتان تقویت می کنید، بلکه روابط و الگوسازی رفتار خوب را به او آموزش می دهید. از کنجکاوی کودکتان استقبال کنید: اجازه دهید فرزندتان به جای دنبال کردن دستورالعمل های بازی، خودش چیزهای مختلفی را آزمایش کند. این کار ذهن آن ها را پرورش داده و قدرت تخیل آن ها را تقویت می کند. سعی کنید تا آنجا که می توانید، مانعی در بازی ها برای کودکان ایجاد نکنید. به کودک خود بازخورد بدهید و او را راهنمایی کنید: بازخورد سازنده و راهنمایی او حین بازی احساس ارزشمندی به او می دهد و به او در درک بهتر مفاهیم کمک می کند.

آموزش به کودک با روش تحلیلی

روش تحلیلی یکی از روش های آموزشی برای حل کردن مسایل و آشنایی با مفاهیم مختلف است. در این روش کودک ابتدا با اجزاء مختلف یک مفهوم آشنا شده و روابط بین هر جزء را درک می کند. سپس می تواند تصویر واضح تری از شکل کلی یک مفهوم را در ذهن خود تصور کند. لباس اسپایدرمن مشکی با الگوی سه بعدی خاصی طراحی شده است . همچنین به تقویت مهارت های ارتباطی آن ها کمک می کند. کودکان با استفاده از روش تحلیلی یاد می گیرند که چطور ارتباط موثری با دیگران داشته باشند و افکار خود را به وضوح بیان کنند. والدین می توانند با استفاده از مراحل زیر، مفاهیم مختلف را با روش تحلیلی به فرزندان خود آموزش دهند: ابتدا مفهوم را شناسایی کنید: اولین مرحله در روش تحلیلی، شناسایی مفهومی است که می خواهید آن را به کودک خود آموزش دهید.

می توانید خودتان از او سوال بپرسید و با او همراهی کنید و او را تشویق کنید. مثال برای روش تحلیلی: مثلا اگر می خواهید کودک را با بدن انسان آشنا کنید،  ابتدا یک توضیح کلی درباره بدن انسان و نقش آن در زندگی توضیح بدهید. سپس بدن انسان را به بخش های مختلف تقسیم کنید و به او نشان دهید که هر بخش چه وظیفه ای دارد. از کودک خود درباره بخش های مختلف مثل چشم، دهان، بینی، قلب یا سایر اعضا سوال بپرسید و از او بخواهید نظر خودش را درباره کارکرد هر بخش بگوید. سپس به جزییات بیشتری درباره هر بخش از اعضای بدن بپردازید تا در نهایت به یک تصویر کلی برسد. می توانید بدن انسان را با بدن یک حیوان مقایسه کنید تا تفاوت ها بهتر دیده شود و در نهایت با تمرین و مرور درباره آنچه گفته شد، مفهوم بدن انسان را به طور کامل در ذهن او ثبت کنید.

شما می توانید از نمونه های موجود استفاده کرده یا خودتان یک اینفوگرافیک جدید طراحی کنید. ساخت نقشه ذهنی: نقشه های ذهنی یا مایند مپ یک ابزار بصری مفید بوده که کودک با استفاده از آن می تواند افکار و ایده های خود را ساماندهی کند. از این ابزار می توان برای آموزش مفاهیم پیچیده تر مانند تاریخ یا ادبیات استفاده کرد. حتی می توانید از کودک خود بخواهید، مطالبی را که از های درسی یاد گرفته به صورت نقشه ذهنی بر روی کاغذ پیاده سازی کند تا بهتر آن مفهوم را یاد بگیرد. روش شنیداری یک رویکرد آموزشی است که بر توسعه مهارت های شنیداری کودکان از طریق قصه گویی، موسیقی و سایر فعالیت ها تمرکز دارد. بهبود تمرکز، افزایش مهارت های زبانی، تقویت حافظه و تقویت روابط اجتماعی از جمله مزیت های روش شنیداری محسوب می شود.

از طریق مراحلی که در ادامه به آن اشاره می کنیم، می توانید از روش شنیداری برای آموزش مفاهیم مختلف به کودک خود استفاده کنید. داستان سرایی: برای کودک خود داستان بخوانید و سپس درباره موضوع اصلی داستان، شخصیت ها و اتفاق های درون داستان از او سوال بپرسید. با این روش مهارت درک آن ها افزایش پیدا کرده و مهارت خوب گوش دادن را یاد می گیرند. موسیقی و ریتم: همیشه آموزش مفاهیم مختلف از طریق آواز و موسیقی یکی از راه های کاربردی و سرگرم کننده برای کودکان در نظر گرفته می شود. بسیاری از ما از کودکی با قصه حسنی حموم نمی رفت یا حسنی به مکتب نمی رفت یا ده ها شعر دیگر با مفاهیم مختلف فرهنگی و اجتماعی آشنا شدیم. کودکان نیز از طریق شعر و موسیقی بهتر می توانند با مفاهیم مختلف آشنا شوند.

گفتگو: صحبت کردن و گفتگو با کودکان یک روش شنیداری محسوب می شود. کودک خود را به گفتگو و صحبت کردن درباره موضوعات مختلف تشویق کنید. هر بار که کودکان لباس هالک واقعی را می پوشند، داستانی جدید از شجاعت و قهرمانی را تجربه می کنند و از آن لذت می برند . یا چه کارهایی انجام دادی؟ سوالاتی بپرسید که کودک بتواند درباره افکار و احساساتش با شما صحبت کند. گوش دادن فعال: زمانی که دیگران با کودک شما صحبت می کنند، از او بخواهید با دقت به حرف های آنها گوش کند و ارتباط چشمی خود را حفظ کند. این کار مهارت های ارتباطی مهمی مانند درک و همدلی را در او تقویت می کند. یادگیری تجربی: والدین می توانند از فعالیت هایی مانند سفرهای میدانی یا پروژه های تعاملی برای آموزش مفاهیم جدید به فرزندان خود استفاده کنند.

آموزش به کودک با روش عملی

اگرچه روش عملی را در انتهای این مقاله عنوان کردیم، ولی به جریت می توان گفت که روش عملی، مهم ترین و تاثیرگذارترین روش های آموزشی به کودکان است. کودکان در روش های عملی، دیگر به تیوری، کاغذ، گوش دادن به سخنرانی یا حفظ کردن انبوهی از اطلاعات نیاز ندارند. آن ها می توانند خودشان تجربه کنند و با عمل و فعالیت های مختلف چیزهای جدیدی را یاد بگیرند. ما بزرگسالان نیز در مهارت هایی بیشتر تخصص داریم که آن ها را به صورت تجربی و عملی یاد گرفته ایم. پس اهمیت روش عملی در کودکان نیز به همان اندازه پررنگ است. در ادامه به چند روش عملی و کاربردی اشاره خواهیم کرد: یادگیری عملی: زمانی که کودکان خودشان فعالیتی را انجام دهند، آن مهارت را بهتر یاد می گیرند.

مثلا زمانی که کودک می خواهد نقاشی یاد بگیرد، فقط با مشاهده کردن و گوش دادن نمی توان آن را آموزش داد. بلکه باید ابزار مناسب آن فعالیت برایش فراهم شود و کودک خودش آن را تجربه کند. این کار برای آموزش هر مهارتی ضروری خواهد بود. یک خیلی جذاب و زیبا است که با استفاده از پروژکتوری که اشکال را نمایش می دهد ، کودکان می توانند نقاشی کنند و از طرح هایی که می کشند ایده بگیرند تا بتوانند نقاشی های بزرگتر و زیباتر را بکشند. کتاب وایت بردی نقاشی بکش پاک کن 2 آموزش نقاشی همراه با شعر است که تمام صفحات کتاب وایتبرد است همراه با یک عدد ماژیک وایتبرد. در هر صفحه یک عکس تمام نما وجود دارد و که در کنار آن در 4 مرحله شیوه کشیدن عکس را هم آموزش داده است و در صفحه مقابل، صفحه ای سفید است که کودک باید آن تصویر را در آنجا بکشد.

سفرهای میدانی: بازدید از موزه ها، گالری های هنری، باغ وحش ها و سایر مکان های دیدنی یادگیری را جذا ب تر می کند و نوعی فعالیت عملی محسوب می شود. والدین می توانند فرزندان خود را به سفرهای میدانی ببرند تا درک آنها نسبت به تاریخ، علم و فرهنگ افزایش پیدا کند. همچنین فرصتی برای کودکان فراهم می شود که درباره این مفاهیم بیشتر کنجکاو شوند و سوال بپرسند. از مثال های واقعی استفاده کنید: بچه ها زمانی بهتر یاد می گیرند که ببینند آنچه را که می آموزند در زندگی واقعی نیز اعمال می شود. راه هایی برای ارتباط مطالب با چیزهایی که به آنها علاقه مند هستند یا تجربیاتی که داشته اند، پیدا کنید. برای مثال، اگر در مورد تاریخ به آنها آموزش می دهید، آن را به رویدادهای جاری یا داستان های خانوادگی مرتبط کنید.

نتیجه گیری

در این مطلب به معرفی روش های کاربردی آموزش به کودکان اشاره کردیم و با مراحل هر کدام به طور کامل آشنا شدیم. در نظر داشته باشید که برای آموزش به کودک خود لازم نیست فقط به یک روش آموزشی بسنده کنید؛ بلکه بهتر است از روش های مختلف استفاده کنید تا فرایند یادگیری برای کودکان خسته کننده نشود. هر روش مزایای مخصوص به خودش را دارد و ممکن است برای هر کودک در هر رده سنی متفاوت عمل کند. مثلا روش های بصری یا شنیداری یا بازی برای کودکان در هر سنی مناسب بوده و فقط نوع فعالیت های هر روش باید متناسب با سن کودک انتخاب شود. تشویق به پرسیدن سوال: کودکان به طور طبیعی کنجکاو هستند، بنابراین آنها را تشویق کنید که سوال بپرسند و موضوع را خودشان کشف کنند.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "انواع یادگیری در کودکان" هستید؟ با کلیک بر روی عمومی, کسب و کار ایرانی، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "انواع یادگیری در کودکان"، کلیک کنید.