این دایناسور بی دست با آن صورت آش ولاش، از تی رکس هم خطرناک تر است / عکس

تینا مزدکی_ کولکن ایناکایال (Koleken inakayal) یکی از شکارچیان برتر در آرژانتین کنونی بود، اگرچه با ابعاد 5 متری خود، صورت له شده و دست های کوچکی داشت اما این ویژگی های ظاهری دایناسور مانع شکار کردن و غذا خوردنش نمی شد. بر اساس پژوهشی که در 21 می در مجله Cladistics منتشر شد، محققان فسیل های کولکن ایناکایال را در سازند لا کلونیا در مرکز پاتاگونیا کشف کردند. کولکن ایناکایال متعلق به خانواده آبلی سوریدها (Abelisauridae) بود که در دوره کرتاسه (145 میلیون تا 66 میلیون سال پیش) بر خشکی بزرگ جنوبی گوندوانا حکومت می کردند.

مایکل پیتمن، یکی از نویسندگان این پژوهش، دیرینه شناس در دانشگاه چینی هنگ کنگ، گفت: «این جانوران در بخش دیگری از جهان، همان نقشی را ایفا می کردند که تیرکس در بخش هایی از آمریکای شمالی باستان انجام می داد.» آبلی سوریدها دارای طرح بدنی مشابه البته کوچک تر از T. rex با اندام های عقبی حجیم و بازوهای کوتاه بودند. البته جمجمه گونه جدید بسیار صاف تر از جمجمه سایر بستگانش بود.

پیتمن و همکارانش در سال 2015 با فسیل های این گونه جدید مواجه شدند که از صحرای دورافتاده پاتاگونیا بیرون آمده بود. آن ها را طی چندین سال حفاری کردند و بر اساس بیانیه ای که توسط انجمن نشنال جیوگرافیک منتشر شد، این تیم یک اسکلت جزیی از یکی از اعضای این گونه را که شامل استخوان های جمجمه، استخوان های دم و پاهای تقریباً کامل بود، بازیابی کرد.

دست دایناسور را در عکس پیدا کنید/ دایناسوری که از تیرکس هم بی دست تر بود!

کولکن ایناکایال در کنار آبلی سورید دیگر به نام کارناتوروس (Carnotaurus sastrei) زندگی می کرد که در سال 1985 در همان سازند زمین شناسی کشف شد و به خاطر داشتن شاخ هایش قابل توجه است. کولکن ایناکایال فاقد شاخ بود و این یکی از چندین ویژگی هایی بود که محققان برای تشخیص اسکلت آن کارناتوروس و دیگر آبلی سوریدها استفاده کردند. طبق گزارش موزه تاریخ طبیعی لندن، گونه تازه کشف شده از کارناتوروس نیز کوچک تر بود و طول بدن آن 8 متر بود.

به گفته این تیم، کولکن ایناکایال به گروه خود در شجره خانواده آبلی سوریدها تعلق دارد. نام جنس آن، (Koleken) از کلمه ای در زبان توشن (Teushen) است که توسط جمعیت بومی پاتاگونیا مرکزی صحبت می شود. بر اساس این پژوهش، کلمه اصلی (Koleken) به معنای برآمده از خاک و آب است. محققان این اسم را انتخاب کردن زیرا فسیل ها در صخره های سنگ رس از یک محیط رودخانه ای به دست آمده بودند.

دست دایناسور را در عکس پیدا کنید/ دایناسوری که از تیرکس هم بی دست تر بود!

نام این گونه، (inakayali) از ایناکایال، یکی از رهبران بومیان تهولچه که در قرن نوزدهم علیه ارتش آرژانتین جنگیدند، نام گذاری شده است. نویسندگان در این پژوهش نوشتند:« او (ایناکایال) به دلیل مقاومتش در برابر عملیات نظامی آرژانتین فتح صحرا که منجر به نابودی و آواره شدن جوامع بومی از پاتاگونیا شد، شناخته شده است.»

پس از شناسایی کولکن ایناکایال، تیم به بررسی تکامل آبلی سورید و سرعت تغییر بدن آن ها در طول زمان در مقایسه با سایر دایناسورها پرداختند. محققان دریافتند که آبلی سوریدها تکامل سریع جمجمه داشتند که احتمالاً در موفقیت آن ها نقش داشته است. یکی از عوامل کلیدی موفقیت آن ها این بود که به سرعت پیکربندی جمجمه خود را تغییر دادند و این موضوع فرصت های جدیدی را برای آن ها باز کرد.

منبع: livescience

227323

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "این دایناسور بی دست با آن صورت آش ولاش، از تی رکس هم خطرناک تر است / عکس" هستید؟ با کلیک بر روی پزشکی، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "این دایناسور بی دست با آن صورت آش ولاش، از تی رکس هم خطرناک تر است / عکس"، کلیک کنید.