این 11 جمله را فقط از افرادی با هوش عاطفی بالا می شنوید

این 11 جمله را فقط از افرادی با هوش عاطفی بالا می شنوید

به گزارش دکتر شهاب، افراد با هوش عاطفی بالا شنوندگان خوبی هستند که باعث می شوند دیگران احساس کنند شنیده شده و درک می شوند و در حل مسالمت آمیز تعارضات و ایجاد روابط قوی و حمایتی عالی هستند. آنها از عبارات خاصی در مکالمات خود استفاده می کنند که اگر می خواهید آنها را یاد بگیرید در ادامه این مطلب با ما همراه باشید.

1) من درک می کنم که چه احساسی دارید
همشهری در گزارشی آورده که وقتی افراد با هوش عاطفی بالا احساس دیگران را دریافت می کنند، به آنها می گویند که واقعاً سعی می کنند خود را به جای دیگران بگذارند.
این بدان معناست که آنها فعالانه گوش می دهند و احساس همدلی می کنند و در عین حال سعی می کنند تفاوت های ظریف و عمق احساسات خود را درک کنند.
تحقیقات روان شناختی نشان می دهد که پاسخ های همدلانه به افراد کمک می کند احساس کنند شنیده شده و درک می شوند و به روابط سالم تر کمک می کنند.

2) از اینکه دیدگاه خود را به اشتراک گذاشتید متشکرم
هیچ چیز برای درک متقابل و گفتگوی سازنده بهتر از گوش دادن فعال نیست.
افراد با EQ بالا با گفتن «از اینکه دیدگاه خود را به اشتراک گذاشتید متشکرم» نشان می دهند که برای تنوع افکار ارزش قایل هستند و به دیدگاه های مختلف احترام می گذارند.

3) متاسفم، اشتباه کردم
عذرخواهی خالصانه به معنای اعتراف به کاستی های خود و پذیرفتن مسیولیت اعمال خود است.
این بدان معنی است که شما واقعاً پشیمان هستید و متعهد به جبران هستید. با اعتراف به اشتباهات خود، فروتنی و درستکاری را نشان می دهید که برای ایجاد اعتماد و ترمیم روابط ضروری است.
و اگر بتوانید این کار را انجام دهید، آشکارا از نظر احساسی باهوش هستید. بسیار خوب، اما اگر پاسخ روشنی برای یک موقعیت یا شاید یک بحث وجود نداشته باشد، چه؟ این چیزی است که افراد EQ بالا می گویند:

4) بیایید کمی استراحت کنیم و بعداً این موضوع را مرور کنیم
از نظر روانشناسی، شما باید خودآگاهی و همدلی داشته باشید تا تعارضات را به طور موثر و منصفانه حل کنید.
تشخیص نیاز به وقفه نشان دهنده بلوغ عاطفی و تعهد به ارتباط سازنده است. این به هر دو طرف اجازه می دهد تا عقب نشینی کنند و با دیدگاهی تازه به موضوع بپردازند.
با این حال، استراحت به معنای اجتناب از مشکل نیست. این فقط یک مکث استراتژیک برای جلوگیری از تشدید و حل موثرتر مشکل است.

5) از این وضعیت چه می توانیم بیاموزیم؟
باید به گذشته نگاه کنید و سعی کنید در واقع چیزی از آن بیاموزید. به این ترتیب، بحث یا یک موقعیت دشوار بیهوده نخواهد بود. این طرز فکر به ما کمک می کند تا از چالش ها یاد بگیریم و رشد کنیم و ما را سازگارتر و انعطاف پذیرتر می کند.
اما باید به تجربیات گذشته فکر کنید، بینش های ارزشمندی را به دست آورید و آنها را در موقعیت های آینده به کار ببرید.

6) چگونه می توانم از شما حمایت کنم؟
می دانیم که افراد باهوش عاطفی دلسوز هستند. به همین دلیل جای تعجب نیست که وقتی کسی را در حال مبارزه می بینند، کمک و حمایت می کنند.
اما پشتیبانی فقط ارایه راه حل نیست. شما باید نگرانی واقعی و تمایل خود را برای کمک به هر طریقی که لازم است نشان دهید.
آنها گاهی اوقات، کمک عملی ارایه می کنند و گاهی اوقات، به سادگی گوش شنوایی هستند.

7) من برای شما اینجا هستم
حمایت از طرف شخصی که در کنار شما ایستاده است به شما قدرت و اعتماد به نفس می دهد تا با چیزی یا کسی کنار بیایید.
علاوه بر این، روان شناسی نشان می دهد که حمایت عاطفی باعث ایجاد انعطاف پذیری و تقویت پیوندها می شود و باعث می شود احساس امنیت و ارتباط بیشتری داشته باشیم.

8) اشکالی ندارد احساس ناراحتی کنید
زندگی پر از فراز و نشیب است: همه در زندگی با چالش ها و شکست هایی مواجه می شوند که می تواند باعث ایجاد احساس ناامیدی، غم یا خشم شود.
تحقیقات نشان می دهد که سرکوب یا انکار احساسات می تواند منجر به افزایش استرس و ناراحتی روانی شود.
با تصدیق و پذیرش احساسات یک نفر، به او کمک می کنیم تا بهتر با موقعیت های دشوار کنار بیاید و احساسات خود را به روشی سالم مدیریت کند.
شما ارتباطات باز را تشویق می کنید و به آنها اجازه می دهید احساسات خود را بدون ترس از قضاوت یا طرد شدن به اشتراک بگذارند.

9) من به قضاوت شما اعتماد دارم
وقتی شخصی با EQ بالا می گوید: «من به قضاوت شما اعتماد دارم»، اساساً می گویند: «من به توانایی شما برای تصمیم گیری خوب اعتقاد دارم.»
تصور کنید با یک تصمیم سخت روبرو هستید و دوستی به شما می گوید: من به قضاوت شما اعتماد دارم.
این حرف آنها را تشویق می کند که به غرایز خود اعتماد کنند و مسیولیت تصمیمات خود را بر عهده بگیرند، که می تواند واقعاً قدرت بخش باشد.

10) من به تلاش شما افتخار می کنم
همانطور که می دانید، همه چیز همیشه آنطور که ما تصور می کنیم پیش نمی رود. از نرفتن به دانشگاه دلخواهتان، نگرفتن آن شغل یا ترفیع، یا طرد شدن توسط شخصی که دوست دارید، یک منبع بی پایان از ناامیدی در زندگی وجود دارد.
افراد باهوش عاطفی حمایت و تشویق خود را نشان می دهند و به شما این امکان را می دهند که اراده و شجاعت آنها را تحسین می کنید.
از نظر روانشناسی، واقعاً قدرتمند است زیرا اعتماد به نفس و قدرت را افزایش می دهد. این به افراد کمک می کند تا احساس خوبی نسبت به خود داشته باشند، حتی اگر همه چیز دقیقاً مطابق برنامه پیش نرود.
اما در اینجا عبارت دیگری وجود دارد که همه ما عاشق شنیدن آن هستیم:

11) دوستت دارم، مهم نیست که چه شود
وقتی فردی با هوش هیجانی بالا می گوید: «دوستت دارم، مهم نیست که چه شود»، در اصل می گوید: من برای شما اینجا هستم.

آنها برای شما به خاطر آنچه هستید ارزش قایل هستند، نه فقط برای آنچه انجام می دهید یا ظاهرتان. با انجام این کار، آنها احساس امنیت و اعتماد را در رابطه ایجاد می کنند زیرا می دانید که می توانید بدون ترس از انتقاد یا انکار، خودتان باشید.

سخن نهایی

نحوه ارتباط ما با دیگران کیفیت روابط ما را شکل می دهد.
افراد باهوش عاطفی به خوبی از این موضوع آگاه هستند و به همین دلیل است که تلاش آگاهانه ای برای ارتباط با مردم انجام می دهند که گفتگوی باز، احترام گذاشتن و اعتبار دادن به دیدگاه های مختلف را تشویق می کند.
اگر این ایده ها را در تعاملات روزانه مان عملی کنیم، می توانیم روابط قوی تری ایجاد کنیم، اختلافات را به طور موثرتری مدیریت کنیم و فضای اجتماعی شادتر و حمایت کننده تری ایجاد کنیم.

217

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "این 11 جمله را فقط از افرادی با هوش عاطفی بالا می شنوید" هستید؟ با کلیک بر روی اجتماعی، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "این 11 جمله را فقط از افرادی با هوش عاطفی بالا می شنوید"، کلیک کنید.