به بهانه بزرگداشتی برای مهرداد اسکوبی

مهرداد اسکویی می گوید: من مستندسازم و عاشق قصه هستم. امکان ندارد فیلم من روایت نداشته باشد. به نظرم سینما در زمان شکل می گیرد و فلسفه و شکل زمان در فیلم مهم است. وقتی در مستندسازی یک پلان می گیرید یعنی از جهان درون خود تصویری را ثبت می کنید. همچنین معتقدم ایجاد حس های ناب به خصوص در قالب مستند درجه یک است.

به گزارش دکتر شهاب، چهارشنبه 19 اردیبهشت ماه قرار است،هفتصد و سی و نهمین شب از شب های بخارا به تجلیل از مهرداد اسکویی، فیلم ساز مستند، مدرس فیلم سازی، عکاس و پژوهشگر تاریخ عکاسی اختصاص یابد. به این بهانه در دکتر شهاب مروری داریم بر برخی اظهارنظرهایش.

مهرداد اسکویی می گوید:« تا روزی که زنده هستم برای هر چه بالنده شدن سینمای ایران در شاخه مستند تلاش می کنم.»

این هنرمند با بیان اینکه متولد 21 شهریور 1348 در تهران است و خوشحال است از اینکه بعدها این روز به نام روز ملی سینما نام گذاری شده،گفته است: «ما زندگی متوسطی داشتیم، هم درس می خواندم و همزمان در کودکی وارد عرصه تیاتر شدم.بازیگری تیاتر به من کمک کرد تا به فضای هنر نزدیک شوم و اولین فیلمم را با نام «تولدی دیگر» با فروش کتاب هایم بسازم. با فروش کتاب هایی که داشتم، فیلم های 8 میلی متری می خریدم و فیلمم «تولدی دیگر» را با کمک دوستانم امیر پوراکبری به عنوان فیلمبردار و رسول دباغ به عنوان فیلمنامه نویس ساختم؛ فیلمی با موضوع کودک به صورت مستند داستانی.

وقتی اولین فیلمم را ساختم و اولین بار تصویر بزرگ را روی پرده سینما دیدم، احساس کردم تیاتر را خیلی دوست دارم اما در تیاتر در نهایت نوشته ای را بازی می کنم و دلم می خواست خودم کاری را بوجود آورم. با ساخت اولین فیلمم فکر کردم دریچه ای رو به من باز شده تا جهان سینما را شکل دهم به همین دلیل به سراغ عکاسی رفتم. عکاسی به من با دوربین آشنا شدن مردم را آموخت. یادم می آید برای عکاسی به روستاها می رفتم وقتی با پیرزن ها و اهالی روستا حرف می زدم از تجربیاتشان به من می گفتند و آنجا بود که من فهمیدم فرهنگ یعنی چه، آنجا متوجه شدم ثبت و ضبط وجود ندارد و تو رو در رویی با بخشی از واقعیت مواجه خواهیم بود و آنچه ثبت می شود، روند ارتباطی تو با مردم است. 

در دانشگاه کارگردانی سینما خواندم و شاگرد اساتیدی چون هوشنگ طایری، خسرو سینایی، اکبرعالمی، شهاب الدین عادل، جابرعناصری، بهمن فرمان آرا و خانم ها جدی کارو بزرگمهر و همچنین بزرگمهر رفیعا که در شکل گیری نگاه متفاوت من به سینما نقش زیادی داشت، بودم. از آنجا کم کم به سمت سینمای مستند رفتم و متوجه شدم باید به سمت جهانی متفاوت پیش بروم. نگاه متفاوتی به زندگی مردم داشته باشم و آن چه می دانم از بین می رود را ثبت کنم.

به همین دلیل مستندهای اولم را در ترکمن صحرا آرام آرام شروع کردم و دلم می خواست پایان نامه ام را در این مورد ارایه بدهم. در این راه یکی از اساتیدم من را به سمت فیلم های داستانی سوق داد. بعد از ساخت مستند «خانه مادری ام مرداب» فهمیدم فیلمساز مستند هستم و دیگر فیلم داستانی نخواهم ساخت. 

همزمان با عکاسی، فیلمسازی را جدی تر ادامه دادم و وسوسه شده بودم فیلم داستانی بلند بسازم و جزء اولین کسانی بودم که در آن زمان مجوز فیلم بلند گرفتم. یکی از کسانی که مشاوره هایش روی زندگی من بسیار تاثیر گذاشت، بابک کریمی بود. به او گفتم عاشق سینمای مستند هستم اما فکر می کنم کسی آن را نمی بیند، به همین دلیل می خواهم فیلم داستانی بلند بسازم. او گفت اگر به سمت سینمای داستانی بروی ممکن است کارگردان متوسطی شوی چون دلت پیش سینمای مستند است؛ تاکنون فیلم های کوتاه مستند ساختی و دیگر کافی است از این به بعد روی فیلم های مستند بلندتر از 52 دقیقه برنامه ریزی انجام بده و من همان موقع «از پس برقع» را شروع کردم. »

نشست بخارا ویژه بزرگداشت مهرداد اسکویی در ساعت پنج بعد از ظهر چهارشنبه نوزدهم اردیبهشت 1403 با حضور و سخنرانی: احمد الستی، سیف الله صمدیان، بابک کریمی، دکتر فریناز راشد مرندی، محمد غفوری، علی دهباشی و پیام تصویری ماندانا کریمی در تالار استاد جلیل شهناز خانه هنرمندان ایران برگزار خواهد شد.
      
شب بخارا در معرفی این هنرمند نوشته است: «مهرداد اسکویی (متولد 1348، تهران) فارغ التحصیل رشته کارگردانی سینما است. او به عنوان یکی از برجسته ترین مستندسازان مستقل ایران شناخته می شود. فیلم های تاثیرگذار اسکویی در بیش از 550 جشنواره فیلم در سراسر جهان به نمایش درآمده و باعث تحسین و شهرت او شده است. با آمار چشمگیر بیش از 150 جایزه معتبر به نام او، کمک های اسکویی به سینما به طور گسترده مورد تجلیل قرار گرفته است.
اسکویی در سال 2010 به عنوان چهره فرهنگی سال جهان از سوی جایزه جهانی (پرنس کلاوس) هلند انتخاب شد. و نیز در سال 2016 مفتخر به دریافت جایزه معتبر True Vision در جشنواره فیلم True/False شد که گواهی بر روایتگری نوآورانه و خلاقه ی او در صنعت فیلم سازی مستند است. علاوه بر این، اسکویی در همان سال جایزه معتبر گریرسون و جایزه جشنواره فیلم لندن را برای کارگردانی «رویاهای دم صبح» دریافت کرد که موجب شهرت بیشتر او به عنوان یک فیلمساز مستند چیره دست شد.
آخرین فیلم مستند اسکویی، «سایه های بی خورشید»، به عنوان فیلم افتتاحیه جشنواره معتبر IDFA 2019 در آمستردام هلند به نمایش درآمد که به عنوان اثری کوبنده و تامل برانگیز، جایزه بهترین کارگردانی را دریافت کرد و نقطه عطفی دیگر را در کارنامه درخشان او رقم زد.  
از دیگر آثار مهرداد اسکویی می توان به فیلم های: «خانه مادری ام مرداب»، «از پس برقع» و «روزهای بی تقویم» اشاره کرد. مرور آثار اسکویی تاکنون در چندین مرکز معتبر فرهنگی و هنری جهان برگزار شده است.»

به بهانه بزرگداشتی برای مهرداد اسکوبی

پایان خبر دکتر شهاب 

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "به بهانه بزرگداشتی برای مهرداد اسکوبی" هستید؟ با کلیک بر روی فرهنگ و هنر، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "به بهانه بزرگداشتی برای مهرداد اسکوبی"، کلیک کنید.