تاثیر مستقیم بیماری «هاری» بر سیستم عصبی مغز

تاثیر مستقیم بیماری «هاری» بر سیستم عصبی مغز

آفتاب نیوز :

دکتر محسن ایمـاندار اظهار کرد: هاری بیماری مشترک و خطرناک بین انسان و حیوان است که در صورت ابتلای انسان، میزان کشندگی بالایی دارد بنابراین به شهروندان توصیه می شود در برخورد با سگ های بلاصاحب و غیرواکسینه دقت داشته باشند.

وی با بیان اینکه اداره کل دامپزشـکی در راستای وظایف سازمانی خود و بر اساس دستورالعمل های بهداشتی و قرنطینه ای از ابتدای سال 1403 موظف به واکسینه کردن سگ های صاحبدار است، افزود: اطلاع رسانی لازم به منظور پیشگیری از شیوع بیماری هاری در قزوین یک ضرورت است، چراکه هاری یکی از خطرناکترین بیماری های مشترک انسان و حیوان است که از طریق گزش حیوانات وحشی مانند سگ، شغال، گربه و سایر حیوانات به انسان منتقل می شود و پس از مدت کوتاهی ویروس مستقیماً بر روی سیستم عصبی فرد تاثیر می گذارد.

رییس اداره بهداشت و مدیریت بیماری های دامی دامپزشکی قزوین خاطرنشان کرد: شهرداری ها متولی جمع آوری و واکسینه کردن سگ های بلاصاحب در سطح استان هستند، اما باتوجه به شیوع بیماری سگ ها و حیواناتی که مشکوک به بیماری هستند، جهت اقدام تشخیصی متعاقب به اداره کل دامپزشکی استان ارجاع داده می شوند.

وی خاطرنشان کرد: بر اساس گزارش علوم پزشکی، موارد حیوان گزیدگی در سطح استان قزوین بسیار بالا است اما با بررسی های صورت گرفته، ابتلا به بیماری هاری در بین افراد مبتلا به حیوان گزیدگی بسیار کم و نادر بوده است.

ایماندار بیان کرد: به افرادی که در ارتباط مستقیم با سگ ها هستند، مثل مایه کوبانی که در روستاها فعالیت دارند، دامداران و افرادی که در کشتارگاه ها کار می کنند و همچنین افرادی که در مراکز خرید و فروش سگ، فعالیت دارند، توصیه می شود که واکسن هاری را تزریق کنند.

 رییس اداره بهداشت و مدیریت بیماری های دامی دامپزشکی قزوین از عموم مردم خواست در صورت بروز هر گونه حیوان گزیدگی ضـمن شستشوی ناحیه گزیده شده با آب و صابون در اسرع وقت برای انجام اقدامات درمانی به نزدیکترین پایگاه بهداشت محل زندگی خود مراجعه کرده و مراتب را به اداره دامپزشـکی اطلاع رسانی کنند.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "تاثیر مستقیم بیماری «هاری» بر سیستم عصبی مغز" هستید؟ با کلیک بر روی پزشکی، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "تاثیر مستقیم بیماری «هاری» بر سیستم عصبی مغز"، کلیک کنید.