تروئیکا: به دنبال راه‌حل دیپلماتیک برای موضوع هسته‌ای ایران هستیم

با تکرار ادعاها علیه تهران

تروئیکا: به دنبال راه‌حل دیپلماتیک برای موضوع هسته‌ای ایران هستیم

سه کشور اروپایی طرف برجام پس از نشست شب گذشته شورای امنیت، با انتشار پیامی مشترک، علاوه بر تکرار اتهام‌ها علیه تهران، از ادعای پیگیری تلاش‌های دیپلماتیک در حل مسئله هسته‌ای ایران سخن گفتند.

به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری علم و فناوری دکتر شهاب، پس از نشست روز گذشته (دوشنبه) شورای امنیت سازمان ملل با موضوع بحث درباره اجرای قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت، سه کشور اروپایی انگلیس، فرانسه، و آلمان (E۳)، بیانیه‌ای را صادر کردند.

گروه موسوم به تروئیکای اروپا بار دیگر با ابراز نگرانی از فعالیت‌های هسته‌ای ایران، از تهران درخواست کردند تا به تعهداتش در چارچوب برجام بازگردد.

این سه کشور اروپایی مدعی شدند که به تعهدات برجام پایبند هستند و در بیانیه سه جانبه خود گفتند: «دولت‌های ما در طول سالیان متمادی به دنبال راه حل دیپلماتیک برای موضوع هسته‌ای ایران بوده‌اند و به حمایت از تلاش‌های دیپلماتیک که تضمین می‌کند ایران هرگز به سلاح هسته‌ای دست پیدا نکند، ادامه خواهد داد».

آلمان، فرانسه و انگلیس در ادامه توپ را به زمین ایران انداختند و تصریح کردند: «ایران باید به طور جدی و فوری به تعهدات خود در قبال دیپلماسی و تعهدات الزام‌آور قانونی در ۱۶ ماه باقیمانده قبل از انقضای این قطعنامه (۲۲۳۱) عمل کند».

در بیانیه سه کشور، ادعا شده است که جمهوری اسلامی ایران «فعالیت‌های هسته‌ای خود را فراتر از محدودیت‌های توافق هسته‌ای برجام شدید کرده است».

تروئیکا بدون اشاره به بدعهدی‌های طرف‌های اروپایی برجام به تعهداتشان در قبال این توافق تصریح کرد: «پیشرفت‌های هسته‌ای ایران که برخی از آنها غیرقابل بازگشت هستند، برجام را توخالی کرده است و بازگشت به راه‌حل مذاکره را دشوارتر خواهد کرد».

در ادامه این بیانیه به گزارش «رافائل گروسی» مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در خصوص افزایش ذخایر اورانیوم غنی‌شده ایران نیز اشاره و ادعا شده است «چنین فعالیتی، هیچ توجیه غیرنظامی معتبری ندارد». 

در این بیانیه به نصب و راه‌اندازی سانتریفیوژ‌های پیشرفته از جمله در فوردو اشاره و از ایران درخواست شده است تا «تشدید تنش‌ها را متوقف کند و به تعهدات خود برجام بازگردد». 

همچنین، تروئیکای اروپایی در بخش پایانی بیانیه خود ایران را به عدم همکاری با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی متهم کرد و مدعی شد: «عدم همکاری ایران با آژانس در طول سالیان متمادی، عدم اشاعه جهانی را تضعیف می‌کند و همچنین آژانس را از انجام کار حیاتی برای ارزیابی برنامه هسته‌ای ایران باز می‌دارد. طبق درخواست مکرر مدیرکل آژانس و شورای حکام، توافقات ایران با آژانس و تعهدات قانونی آن باید به طور کامل و بدون تاخیر بیشتر، دنبال شود».

 

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "تروئیکا: به دنبال راه‌حل دیپلماتیک برای موضوع هسته‌ای ایران هستیم" هستید؟ با کلیک بر روی بین الملل، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "تروئیکا: به دنبال راه‌حل دیپلماتیک برای موضوع هسته‌ای ایران هستیم"، کلیک کنید.