تعیین تکلیف اسراییل در حج امسال

تعیین تکلیف اسراییل در حج امسال

یکی از مهم ترین تعالیم حج ابراهیمی مقوله برایت است. اساساً باید حج را فرصتی دانست که در آن موضوع برایت از دشمنان امت اسلامی گوشزد می شود و آیات الهی که در آن به مسلمانان نسبت به دشمنان اصلی شان یعنی مشرکین و معاندان یهود هشدار داده اند بار دیگر مورد تامل و توجه قرار می گیرند.

به گزارش دکتر شهاب، محمد علی لیالی، پژوهشگر جریان شناسی در یادداشتی در پایگاه تحلیلی الف نوشت: مقام معظم رهبری در دیداری که با کارگزاران و خدمتگزاران حج داشت؛ نکاتی را درباب این فریضه دینی بیان کردند. باید گفت حج؛ یک فریضه و منسک عبادی است که سابقه آن را باید از پیش اسلام و در زمان حضرت ابراهیم(علیه السلام) دانست. این عمل عبادی که بر مسلمانان با فرض وجود شرایط امری واجب شمرده می شود؛ دارای اسراری است که در منسک و عبادات و اذکار آن نهفته شده است. بی شک قسمتی از فریضه حج را باید مربوط به موضوعات درونی و باطنی دانست. از آنجا که توجه به باطن و التفات به ادعیه و اذکار از مهم ترین اعمال حج است، موسم آن را باید فرصتی مناسب برای تصفیه درون به حساب آورد. در روایات وارد شده است که شخص حاجی از لحاظ صفای درون در وضعیتی قرار دارد که گویی بار دیگر از مادر متولد شده است. در کل از ابعاد فردی و روحانی حج و اهمیت آن زیاد سخن گفته شده است. اما حج یک بُعد دیگری هم دارد و آن جنبه اجتماعی حج است که بستری مناسب را برای حجّاج فراهم می کند. اما به راستی ارزشمندی اجتماعی حج در دوران کنونی در چیست؟

حج را باید مظهر امت اسلامی و قوام بخش وحدت بین مسلمانان دانست. حجاجی که در موسم حج خود را برای ادای فریضه به سرزمین وحی می رسانند؛ در اصل نماینده 2 میلیارد مسلمانی هستند که در سرتاسر دنیا با هر نژادوملیت وفرقه ای که هستند خودشان را ذیل پرچم توحید قرار داده اند. این وحدت در عین کثرت است که در حجِّ اسلامی ظرفیت آن نهفته است. حج ابراهیمی را باید مملو از اثرات سیاسی و اجتماعی دانست. مسلمانان به خوبی آموخته اند که راه سعادت در گرو چنگ زدن به حبل الهی و وحدت بین مسلمانان است و موسم حج فرصتی برای تجلی وحدت امت اسلامی است. 

یکی از مهم ترین تعالیم حج ابراهیمی مقوله برایت است. اساساً باید حج را فرصتی دانست که در آن موضوع برایت از دشمنان امت اسلامی گوشزد می شود و آیات الهی که در آن به مسلمانان نسبت به دشمنان اصلی شان یعنی مشرکین و معاندان یهود هشدار داده اند بار دیگر مورد تامل و توجه قرار می گیرند. برایت، یک نوع جهت دهی به مسلمانان است تا در مواقع ضروری، مرزبندی خود را در مسایل مختلف سیاسی و اجتماعی روشن کنند. این واجب الهی مقطعی نبوده و هر زمان که جبهه ظلم و کفر وجود دارد؛ برایت نیز باید اساس کار مسلمین قرار گیرد. امروزه نیاز است که امت اسلامی با توجه به شرایط غزه بار دیگر بر مبنای برایت عمل کرده و وضعیت خود را در برابر بُتِ صهیونیسم روشن کنند.

پایان خبر دکتر شهاب

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "تعیین تکلیف اسراییل در حج امسال" هستید؟ با کلیک بر روی عمومی، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "تعیین تکلیف اسراییل در حج امسال"، کلیک کنید.