جراحی دقیق ربات سونی روی دانه ذرت / فیلم

جراحی دقیق ربات سونی روی دانه ذرت / فیلم

به گزارش دکتر شهاب و به نقل از مجله دکتر شهاب، سونی به تازگی ویدیو جدیدی را از ربات مخصوص ریزجراحی خود منتشر کرده است که می تواند با دقت بالایی روی غشای بیرونی دانه ذرت، شکافی ایجاد کند و سپس برش ایجادشده را با ظرافت هرچه تمام تر، بخیه بزند. چنین ربات هایی می توانند نویدبخش جراحی های بسیار دقیق با عوارض کمتر در آینده ای نه چندان دور باشند.

ربات جراح سونی می تواند برش های ریزی با دقت بسیار بالا وارد کند. در ادامه فیلم شاهد بخیه زدن ربات با نخ بسیار نازکی هستیم که می تواند اثر نامحسوسی پس از بهبودی از خود به جای بگذارد. ربات جراح سونی اولین نمونه در نوع خود است که می تواند به شکل خودکار ابزارها را تغییر دهد. این ربات توانسته است با موفقیت آزمون های بالینی را روی حیوانات پشت سر بگذارد.

ربات مذکور برای استفاده در ریزجراحی ها توسعه یافته است؛ جراحی هایی که دقت بالایی نیاز دارند و جراح در آن ها با عروق و اعصاب بسیار نازکی درگیر است که ضخامتی کمتر از 1 میلی متر دارند. وارد کردن برش های بسیار کوچک، به دستانی بدون لرزش و میکروسکوپ جهت مشاهده موضع نیاز دارد و ربات های جراح مانند آنچه سونی ساخته است، می توانند بسیار کمک رسان باشند. با وجود پیشرفت های فناوری رباتیک، استفاده از ربات های دارای اپراتور (غیرهوشمند) هنوز چندان گسترش پیدا نکرده و تنها محصولات شرکت های معدودی مانند Intuitive Surgical و Stryker آن هم به شکل محدود مورداستفاده قرار می گیرند.

هرچند ربات های فعلی جراح نیازمند اپراتور هستند و اغلب آن ها نمی توانند به صورت خودکار اقدام به جراحی کنند؛ اما می توانند از فشار وارد بر جراح در حین عمل به شدت بکاهند. قدرت مانور جراح در این حالت افزایش پیدا می کند و احتمال آسیب به بافت به خاطر لرزش دست های او هم کاهش می یابد؛ درنتیجه ریسک کلی جراحی کمتر از قبل می شود. همچنین حذف لرزش های غیرارادی با ربات موجب می شود تا افراد بیشتری بتوانند به عنوان اپراتور و جراح ایفای نقش کنند.

برتری سونی درزمینهٔ دوربین و نمایشگر باعث شده است تا این شرکت، چندین گام درزمینهٔ ساخت ربات جراح جلو باشد. نمونه آزمایشی این شرکت از چند حسگر حساس به فشار بهره می برد که در دستان جراح یا اپراتور قرار می گیرد و می تواند با تاخیر زمانی بسیار پایین، حرکت ها را به بازوهای مکانیکی منتقل کند. تصویر موضع هم با سیستم تصویربرداری سه بعدی استریوسکوپ و وضوح 4k به جراح منتقل می شود تا کوچک ترین جزییات را بتواند تشخیص دهد. درنهایت نمایشگرهای OLED که در قالب هدست واقعیت مجازی روی چشمان جراح قرار می گیرند، تصویر دریافتی از موضع جراحی را به نمایش می گذارند.

سونی اعلام کرده است که ربات جراح این شرکت می تواند به شکل خودکار میان حرکت های مختلف، تمایز قایل شود. برای مثال هنگام بخیه زدن روی رگ های بسیار نازک، ربات روی حالت دقیق قرار می گیرد تا کوچک ترین حرکت های جراح را عیناً اجرا کند؛ اما هنگام کشیدن نخ بخیه، نرخ دقت آن کاهش پیدا می کند تا جراح نیازی به جابه جایی زیاد دست خود نداشته باشد. از دیگر قابلیت های مهم ربات، جابه جایی سریع بین ابزارهای مختلف جراحی است؛ به طوری که ربات در کمتر از 10 ثانیه می تواند بازوی خود را تعویض کند.

آزمون های بالینی ربات جراح سونی طی ماه های اخیر در دانشگاه علوم پزشکی Achi ژاپن انجام شده است. در حین آزمایش ها، این ربات موفق به برقراری پیوند بین دو رگ (آناستوموز عروقی) با قطر حدودی 0٫6 میلی متر در نمونه حیوانی شده است. سونی اعلام کرده است که فرایند تحقیق و توسعه برای ربات خود را همچنان ادامه خواهد داد.

5454

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "جراحی دقیق ربات سونی روی دانه ذرت / فیلم" هستید؟ با کلیک بر روی پزشکی، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "جراحی دقیق ربات سونی روی دانه ذرت / فیلم"، کلیک کنید.