دستمزدم برای «فسیل» هم به اندازه ارقامِ انجمن فیلمنامه نویسان نبود!

به گزارش خبرگزاری دکتر شهاب،هفته گذشته بیانیه صنفی انجمن فیلمنامه نویسان خانه سینما منتشر شد که در آن علیرغم اذعان به کم بودن دستمزدهای پیشنهادی نویسندگان برای سال پیش رو، قیمت های پایه برای نگارش فیلمنامه سینمایی و تلویزیونی اعلام شد.

به گزارش ایرنا،در این بیانیه دستمزد نوشتن یک فیلمنامه کامل سینمایی 500 میلیون تومان و بالاترین رقم بود. دستمزد نگارش هر قسمت سریال تلویزیونی 80 میلیون تومان و جالب آن که این رقم برای هر قسمت سریال نمایش خانگی، 120 و 150 میلیون تومان اعلام شده بود. به بهانه این بیانیه و ارقام اعلام شده با حمزه صالحی، نویسنده و فیلمنامه نویس فسیل و بسیاری از فیلم های کمدی چند سال اخیر به گفت وگو نشستیم.

صالحی در واکنش به قیمت ها و درصد تحقق آن برای نویسندگان گفت: با توجه به اینکه رقم دستمزد برای کارگردان ها و بازیگرها افزایش پیدا کرده طبیعتا قیمت نوشتن فیلمنامه هم باید افزایش پیدا کند. اگر دو سال پیش قیمت نوشتن یک فیلمنامه 70 میلیون تومان بود برای شرایط فعلی طبیعتا باید بیشتر باشد اما من فکر نمی کنم اعداد اعلامی جدید هم محقق شود.در فیلمنامه نویسی مجوزی نداریم و هر کس اراده کند می تواند فیلمنامه بنویسد

صالحی ادامه داد: واضح است که ما سازوکار درستی نداریم. در دنیا مبلغ دستمزد برای فیلمنامه نویس، یک درصدی از قیمت پروژه است؛ مثلا در ترکیه بین 7 تا 11 درصد پروژه را به فیلمنامه اختصاص می دهند اما اینجا این گونه نیست.

بدون سازوکار درست، ارگان ها و دفاتر خصوصی این ارقام را جدی نمی گیرند

نویسنده فیلم بخارست با بیان آن که با اعلام ارقام از سوی انجمن مخالف نیست، توضیح داد: من مخالف این نیستم که عدد اعلام شود اما مکانیسم اجرایی برای محقق کردن آن نداریم. باید تکلیفی به ارگان ها اعلام شود و دفاتر خصوصی سازوکاری داشته باشند تا ملزم شوند این عدد را رعایت کنند. تا وقتی که هیچ تکلیفی به عهده ارگان ها یا تهیه کننده نباشد با شما چانه می زنند و آن عدد را دریافت نمی کنید.در پلفترم ژانر اجتماعی اقبال بیشتری دارد اما عددی که برای دستمزد نوشتن هر اپیزود در پلتفرم ها هم اعلام شده احتمال خیلی ضعیفی دارد که محقق شود مگر برای پروژه های خاص و تاریخی

این نویسنده در پاسخ به اینکه چرا این اتفاق بیشتر برای نویسنده ها در سینما رخ می دهد، افزود: کارگردان باید مجوز بگیرد تا نامش به عنوان کارگردان یک اثر ثبت شود ولی در فیلمنامه نویسی مجوزی نداریم و هر کس اراده کند می تواند فیلمنامه بنویسد.

او ادامه داد: از این رو در بازار قیمت شکنی اتفاق می افتد و اگر میزان دریافتی شما عدد بالایی باشد با شما کار نمی کنند چراکه قیمت های خیلی پایین تری وجود دارد. قیمت را نصف می کنند و با یک فیلمنامه نویس دیگر کار می کنند.

نویسنده فیلم انفرادی با اشاره به نقش انجمن فیلمنامه نویسان گفت: در کانون فیلمنامه تعامل وجود دارد و مشکل از سوی آنها نیست. کانون باید برای ارشاد مکانیسمی تعریف کند تا این را یک تکلیف برای ارگان ها و دفاتر بداند. حتی نه برای سقف قیمت اما حداقل برای کف دستمزد یک عددی تعیین شود.

دستمزدم برای «فسیل» هم به اندازه ارقامِ انجمن فیلمنامه نویسان نبود!

صالحی بیانیه منتشرشده را فاقد دسته بندی دانست و ادامه داد: در این بیانیه حتی آثار از نظر ژانری دسته بندی نشده اند و کسوت و سابقه نویسنده دسته بندی نشده است. مشکل اجرایی همین است که یک عدد برای تمام شرایط اعلام می شود؛ در صورتی که شرایط فیلمنامه اجتماعی و کمدی زمین تا آسمان فرق می کند.در این بیانیه حتی آثار از نظر ژانری و کسوت و سابقه نویسنده، دسته بندی نشده اند. در صورتی که شرایط فیلمنامه اجتماعی و کمدی زمین تا آسمان فرق می کند

وی افزود: من هم اگر فیلمنامه اجتماعی بنویسم با قیمت کمتری این کار را می کنم چراکه سینمای اجتماعی، سینمای حمایتی است. همه می دانیم که بودجه تهیه کننده برای چنین آثاری، مانند فیلم کمدی نیست، حتی بازیگری که برای فیلم کمدی 3 میلیارد پیشنهاد می دهد برای فیلم اجتماعی با 600 یا 700 میلیون تومان هم کار می کند.

او با اشاره به وضعیت متفاوت در پلتفرم ها، دسته بندی دستمزدها را مهم دانست و افزود: در پلفترم، ژانر اجتماعی اقبال بیشتری دارد آنجا می توان این نسبت را برعکس کرد یا به هم نزدیک کرد اما عددی که برای دستمزد نوشتن هر اپیزود در پلتفرم ها هم اعلام شده احتمال خیلی ضعیفی دارد که محقق شود مگر برای پروژه های خاص و تاریخی.

فیلمنامه اجتماعی با 50 تا 70 میلیون خرید و فروش می شود

نویسنده تگزاس2 با بیان اینکه ارقام اعلام شده حتی به فیلم های کمدی هم تعلق نمی گیرد، گفت: در ژانر کمدی شاید من جزو کسانی باشم که دستمزد مناسب تری دریافت می کنم اما این قیمتی که اعلام شده حتی به من هم تعلق نمی گیرد. دستمزد نوشتن فیلمنامه اجتماعی خیلی از این کمتر است و در جریانم که با 50 یا 70 میلیون فیلمنامه اجتماعی خرید و فروش می شود.

صالحی در نهایت با اشاره به پرفروش ترین فیلم سینمای ایران پس از انقلاب یعنی فسیل که نوشتن فیلمنامه آن برعهده خودش بوده، گفت: در پروژه فیلم فسیل با فروش میلیاردی که داشت هم قیمت نگارش سال گذشته، به من تعلق نگرفت. من خیلی وقت است با آقای عامریان کار می کنم و رویه ایشان به این ترتیب است که وقتی فیلمی می فروشد، خودشان یک هدیه در نظر می گیرند.

22057

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "دستمزدم برای «فسیل» هم به اندازه ارقامِ انجمن فیلمنامه نویسان نبود!" هستید؟ با کلیک بر روی فرهنگ و هنر، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "دستمزدم برای «فسیل» هم به اندازه ارقامِ انجمن فیلمنامه نویسان نبود!"، کلیک کنید.