دیدگاه نامزدهای ریاست جمهوری چهاردهم برای ارز و بازار سرمایه

شش نامزد چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری اهداف و نظرات و برنامه هایی در رابطه با موضوع اقتصاد به ویژه مسیله ارز و بازار سرمایه دارند.

به گزارش دکتر شهاب، همزمان با آغاز تبلیغات و زمان قانونی نامزدهای چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری اظهارات و برنامه های اقتصادی آنها در رسانه ها در حال انتشار و بازتاب است. در این میان برخی از نامزها نظرات مختلفی در رابطه با موضوع اقتصاد ایران داشته و در برخی مواد نظرات آنها بسیار به یکدیگر شباهت دارد.

امروز موضوع اقتصاد، مهمترین مسیله کشور است. بی شک اگر نامزدی بتوانند برنامه اقتصادی مناسبی که در خور شرایط اقتصادی فعلی جامعه باشد ارایه دهند اقبال بالایی برای تصاحب کرسی ریاست جمهوری به دست می آورد. با این حال می توان برخی از برنامه های آنها را در نظرات و انتقاداتی که به مسایل اقتصادی دارند، پیش بینی کرد. در این گزارش تلاش شده تا برخی از دیدگاه ها و نظرات چند سال اخیر نامزهای چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در حوزه بازار سرمایه و مسیله ارز مطرح شود.

نظر محمدباقر قالیباف در رابطه با بازار ارز و سرمایه

دیدگاه نامزدهای ریاست جمهوری چهاردهم برای ارز و بازار سرمایه

رییس فعلی مجلس شورای اسلامی و نامزد چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری روز گذشته در توییتی نوشت: «امروز برای چندمین بار در جلسه حضوری، دغدغه های فعالان ارشد بازار سرمایه را شنیدم. توجه به بازار اولیه در بورس و تامین مالی نباید موجب غفلت از اهمیت بازار ثانویه شود.»

دیدگاه نامزدهای ریاست جمهوری چهاردهم برای ارز و بازار سرمایه

قالیباف همچنین در سال 1399 و در پی ریزش های شاخص کل بورس گفت: «وظیفه خود می دانم که از مردم، سهامداران و افرادی که به بورس اعتماد کردند، حمایت کنم. بی اعتمادی خسران بزرگی است و اگر در حال حاضر به مردم بگوییم که در بازار سرمایه، سرمایه گذاری کنید، با چه انگیزه ای به این سمت حرکت کنند؟»

او همچنین، در بخش دیگری از نظرات خود در واکنش به وعده های دولت سیزدهم درباره بورس گفت: «این بازار متاثر از بازارهای پولی، مالی، واردات و صادرات و امثال آنها است و تا سیاست های دولت در حوزه اقتصاد روشن نشود، وضعیت بورس نیز مشخص نمی شود.»

اوایل ماه گذشته نیز قالیباف در نشست بررسی مسایل ارزی در مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: «مشکلات مربوط به ارز برای مردم و اقتصاد کشور غیر قابل تحمل شده است.  دولت و مجلس باید در موضوعات مرتبط با ارز با هم اتفاق نظر داشته باشند تا مردم از این وضعیت بیش از پیش آسیب نبینند.»

قاضی زاده هاشمی: ما در کشور حافظ ارز خارجی هستیم تا ارز داخلی

دیدگاه نامزدهای ریاست جمهوری چهاردهم برای ارز و بازار سرمایه

قاضی زاده هاشمی در سال 1400 با تاکید بر اهمیت حفاظت از ارزش ارز داخلی می گوید در کشور ما مسیولین مربوطه به جای اینکه مسیول حفاظت از ارزش پول ملی باشند، مسیول حفاظت از ارز خارجی شده اند. ظاهرا این کار مسیول مشخصی ندارد و مسیولینی که وظیفه پاسخگویی دارند هم آن را گردن دیگری می اندازند. ای کاش رییس بانک مرکزی ما خود را مسیول حفظ ریال بداند نه دلار.

وام بانکی یک رانت بزرگ است

وی معتقد است بزرگ ترین رانت، وام بانکی است؛ چرا که نرخ سود تسهیلات زیر نرخ تورم است و تورم این انگیزه را می دهد که وام بانکی را پس ندهند. علاوه بر این 65 درصد از منابع بانکی به یک دهک اول و 95 درصد به نیمی از جمعیت داده شده است. همچنین 70 درصد منابع بانکی به تهران و 20 درصد به 25 استان کشور داده شده است. وقتی منابع این طور تقسیم می شود، خانه دو میلیاردی تبدیل به پنج میلیارد و خانه دیگری به آپارتمانی در ترکیه تبدیل می شود. اگر ساختار همین باشد حتی اگر مدیر عوض شود چه اصلاح طلب باشد و اصول گرا بیاید یا برعکس مشکلی حل نمی شود. اگر ما می خواهیم مشکلات اقتصادی حل شود باید به دنبال اصلاح ساختار برویم.

اصلاح نهادی قانون تجارت، بیمه و بانک

از نظر قاضی زاده هاشمی در زمینه بیمه و تجارت و قانون بانک ها، زانوی دولت بر گردن مردم است و باید این قوانین اصلاح شود. وی از جمله مهم ترین برنامه های خود به کاهش تورم به 5 درصد اشاره کرده بود.

مشکل بورس را سه روزه حل می کنم

قاضی زاده هاشمی همچنین در دوران رقابت های انتخاباتی سال 1400 گفته بود: اگر رییس جمهور شود، می تواند سه روزه مشکلات بورس را حل کند و به این بازار آشفته سر و سامان بدهد.

زاکانی از بالابودن حجم نقدینگی تا ساماندهی بورس و حذف ارز ترجیحی می گوید

دیدگاه نامزدهای ریاست جمهوری چهاردهم برای ارز و بازار سرمایه

علیرضا زاکانی در مناظرات تلویزیونی سال 1400، علت بالا بودن حجم نقدینگی را چاپ پول دانست و گفت: بانک مرکزی به تقاضاهای دولت پاسخ داد و با چاپ پول آن را در بازار عرضه کرد و نتیجه آن است که دولت بدهی خود را به دولت آینده انتقال می دهد. بانک ها بدون نظارت بانک مرکزی اقدام به تولید پول می کنند و ما اکنون ابربدهکاران بانکی داریم.

سود ارز ترجیحی در جیب چند فرد مشخص می رفت

شهردار تهران در خرداد 1401 با انتقاد از ارز ترجیحی گفت: از سال 1397 که ارز 4200 تومانی در کشور مطرح و 27 قلم کالا با این ارز وارد شد، ما در مجلس مشاهده می کردیم که این پول و امکان برای مسیر درست هزینه نمی شود و در عمل به جیب چندنفر بیشتر نمی رود. چندنفری که آدم های مشخصی بودند و میلیاردها میلیارد امکان را از کشور برای خودشان اختصاص دادند.

وی در ادامه گفت: حذف دلار 4200 تومانی در برنامه کاری ام قرار دارد. بازار ارز باید کارشناسی اداره شود. کشور را نمی شود با کار غیرعلمی اداره کرد. نوع مواجهه با موضوع ارز نیز می توانست موجب کاهش اتکای کشور به ارز شود. اکنون 50 کشور با ارزهای ملی خود مبادلات تجاری فی مابین را انجام می دهند. چرا ما انجام ندهیم؟

زاکانی در حاشیه انتخابات 1400 در رابطه با موضوع بورس عنوان کرد: «برای ساماندهی بازار سرمایه تلاش می کنم. با آموزش صحیح و جلوگیری از منفعت طلبی و سودجویی حقوقی ها در بورس این امکان را فراهم کنم که مردم نقدینگی خود را به سمت بازار سرمایه سوق دهند، در بازار سرمایه نیز امکان مولد شدن سرمایه ها را فراهم خواهم کرد و با سیاست گذاری دقیق شرایطی را در دولت فراهم خواهیم کرد تا تعادل و ثبات در بازار سرمایه شکل بگیرد.»

وی در خرداد 1400 در رابطه با نحوه تعامل دولت خود با بورس گفت: «دولت من خود را برای بازار سرمایه هزینه خواهد کرد و با سیاستگذاری های با ثبات و با عدم دخالت بی مورد به بازار آسیب نخواهد زد. دخالت ما در بازار سرمایه به منظور ایجاد ثبات، رونق بازار و امید بخشی به مردم خواهد بود.»

مصطفی پورمحمدی؛ نگاه کلی به مقوله اقتصاد

دیدگاه نامزدهای ریاست جمهوری چهاردهم برای ارز و بازار سرمایه

بیشتر نظارت پورمحمدی در رابطه با موضوعات اقتصادی متکی به شفافیت اقتصادی است. وی شفافیت اقتصادی را در راستای همخوانی بسترهای فناوری و تکنولوژی با داده های اقتصادی میداند. با این حال در برخی از اظهار نظرها در رابطه با موضوع بورس می گوید راه مبارزه با فساد از مسیر شفافیت بازار سرمایه میگذرد.

نظر پزشکیان درباره وضعیت بورس و ارز رانتی

دیدگاه نامزدهای ریاست جمهوری چهاردهم برای ارز و بازار سرمایه

مسعود پزشکیان از ارز 4200 تومانی به عنوان رانت یاد می کند. وی معتقد است که این ارز در اختیار هر کس قرار بگیرد باعث ایجاد رانت می شود و اگر قرار است دولت پول بدهد و یک عده با رانت، پول را در جای دیگری خرج کنند، همان بهتر که این کار انجام نشود و می گوید در رابطه با موضوع ارز، مخالف هر نوع ارز غیر آزاد هستم. ما در شرایط تروم هستیم و در عین حال قیمت دلار ثابت بود که این وضعیت یعنی هرکس که می توانست دلار بگیرد، رانت ایجاد می کرد.

انتقادات جدید پزشکیان درباره وضعیت بورس

مسعود پزشکیان در رابطه با بورس بیشتر متکی به نظر کارشناسان است و می گوید برنامه ام برای بازار بورس در وهله اول شنیدن سخن کارشناسان طبق شواهد علمی است.

با این حال امروز در صفحه توییتری خود وضعیت بازار سرمایه را به باد انتقاد گرفت و نوشت: «بورس اوراق بهادار بدترین دوران خود را در چهارسال گذشته سپری کرده است. مشکل بورس همان مشکل اقتصادی کشور است. دخالت ناروای دولت در کسب و کارها و تحریم های بین المللی. قرار بود مشکل بورس سه روزه حل شود اما بحران سه سال کامل ادامه یافت. برای حمایت از بورس نرخ خوراک صنایع را چندبرابر کردند و مصوبه را دو ماه در کشوی معاون اول نگه داشتند تا نورچشمی ها فرصت کافی برای خالی کردن پرتفویشان داشته باشند. اینطور شد که سقوط بزرگ اردیبهشت 1402 شکل گرفت.»

دیدگاه نامزدهای ریاست جمهوری چهاردهم برای ارز و بازار سرمایه

سعید جلیلی از تلاش برای جلوگیری از نوسانات ارز تا حل تورم اقتصادی می گوید

دیدگاه نامزدهای ریاست جمهوری چهاردهم برای ارز و بازار سرمایه

از برنامه های سعید جلیلی در رابطه با بازار ارز، اجرای برنامه از سوی همه وزارتخانه ها برای ارزآوری و اشتغال زایی، استفاده از ظرفیت همسایگی با دو کشور پاکستان و افغانستان، تبدیل هفت میلیون مرزنشین به صادرکننده، تعامل گسترده با کشورهای خارجی، توسعه ارتباطات با کشورهای دارای نقاط مشترک، غیرفعال سازی اهرم فشار اقتصادی دشمن برای همیشه و حل مشکل تورم با اقتصاد مقاومتی است.

پایان خبر دکتر شهاب

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "دیدگاه نامزدهای ریاست جمهوری چهاردهم برای ارز و بازار سرمایه" هستید؟ با کلیک بر روی اقتصادی، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "دیدگاه نامزدهای ریاست جمهوری چهاردهم برای ارز و بازار سرمایه"، کلیک کنید.