رایزنی وزرای خارجه ایران و استونی درباره کشتی توقیف شده

رایزنی وزرای خارجه ایران و استونی درباره کشتی توقیف شده

آفتاب نیوز :

در گفتگوی تلفنی امروز پنجشنبه مارگوش تاساکانا وزیر امور خارجه استونی با حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه کشورمان، در خصوص آخرین وضعیت روابط دوجانبه و تحولات منطقه ای بحث و تبادل نظر شد.

طرفین در این گفتگو با اشاره به وجود فرصت ها و ظرفیت های همکاری میان دو کشور، آمادگی متقابل برای توسعه بیش از پیش مناسبات را مورد تاکید قرار دادند.

امیرعبداللهیان در خصوص تحولات فلسطین تاکید کرد: عمق فاجعه نسل کشی و جنایات صهیونیست ها در غزه می طلبد که تمامی کشور ها برای برقراری آتش بس پایدار، رفع کامل محاصره انسانی، تبادل اسرا و جلوگیری از وقوع جنایات بیشتر رژیم اسراییل در غزه تلاش کنند.

وزیر امور خارجه کشورمان در پاسخ به درخواست طرف استونیایی در خصوص کشتی توقیف شده در آب های سرزمینی جمهوری اسلامی ایران و آزادی خدمه استونی اظهار داشت: کشتی توقیف شده که در آب های سرزمینی ایران رادار خود را خاموش کرده و امنیت دریانوردی را به خطر انداخته در توقیف قضایی قرار دارد، اما ایران همه خدمه آن را با نگاه انسانی آزاد کرده است و در صورت همراهی کاپیتان کشتی، امکان بازگشت آن ها به کشورشان و از جمله استونی فراهم است.

رییس دستگاه سیاست خارجی کشورمان تاکید کرد: رعایت قوانین و مقررات دریایی از سوی تمامی کشتی ها در راستای حفظ امنیت دریانوردی امری ضروری و غیرقابل اجتناب است.

مارگوش تاساکانا وزیر امور خارجه استونی نیز ضمن با اهمیت دانستن روابط کشورش با جمهوری اسلامی ایران ابراز امیدواری کرد که در سایه رفع موانع، مناسبات فی مابین بیش از پیش گسترش یابد.

وزیر امور خارجه استونی همچنین با اشاره به بحران های منطقه ای، خواستار همکاری همه کشور ها برای توقف جنگ در غزه شد.

وی از نگاه انسانی جمهوری اسلامی ایران برای آزادی خدمه کشتی توقیف شده قدردانی کرد.

 25 فروردین ماه یک فروند کشتی کانتینر بر با نام «MCS Aries» توسط نیرو های ویژه دریایی سپاه SNSF با اجرای عملیات هلی برن و تخلیه نیرو روی عرشه کشتی در نزدیکی تنگه هرمز توقیف شده و به سمت آب های سرزمینی کشورمان هدایت شد.

این کشتی با پرچم پرتغال توسط شرکت Zodiac که مالک آن یک سرمایه دار صهیونیست بنام Eyal Ofer است اداره می شود.

سرپرست معاونت امور دریایی سازمان بنادر و دریانوردی روز سه شنبه در تشریح آخرین وضعیت خدمه کشتی کانتینری توقیف شده MCS Aries با پرچم کشور پرتغال که 25 فروردین ماه 1403 توقیف شد، اعلام کرد: 24 خدمه کشتی مذکور در صحت و سلامت کامل به سر می برند و هیچ گونه نگرانی در خصوص سلامت، بهداشت، رفاه و ایمنی این افراد وجود ندارد.

علی اکبر مرزبان گفت: در ابتدای امر 25 خدمه کشتی MCS Aries با تابعیت کشور های هند، پاکستان، فیلیپین، 1 نفر روسیه و 1 نفر استونی در کشتی وجود داشت که بلافاصله با هماهنگی دیپلماتیک یکی از این خدمه هندی که خانم بود و فعالیت کارورزی داشت از سایر خدمه جدا شد و به میهن خود بازگشت.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "رایزنی وزرای خارجه ایران و استونی درباره کشتی توقیف شده" هستید؟ با کلیک بر روی بین الملل، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "رایزنی وزرای خارجه ایران و استونی درباره کشتی توقیف شده"، کلیک کنید.