ساخت فناوری که از زمین حفاظت می کند

در برابر سیارک ها؛

ساخت فناوری که از زمین حفاظت می کند

متخصصان نجوم فناوری جدیدی را برای کاهش خطرات سیارک ها توسعه داده اند که به واسطه آن ایمنی سیاره زمین و ساکنان آن تامین می شود.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری دکتر شهاب به نقل از سی جی تی ان، یک تیم تحقیقاتی مشترک از چین و اوکراین سیارک های نزدیک به زمین (NEAs) را از طریق مشاهدات منظم برای دستیابی به موقعیت یابی دقیق و تعیین مدار دقیق آنها زیر نظر گرفته اند.

 این سیارک ها مواردی هستند که مسیر حرکت آنها در مجاورت مدار زمین قرار دارد. به گفته متخصصان، احتمال تاثیر سیارک ها بر سیاره زمین یک تهدید جدی است که بر نیاز ضروری برای مشاهدات و پیگیری سریع موارد تازه شناسایی شده تاکید می کند و اولویت را ارزیابی سریع عناصر مداری آنها قرار می دهد.

با این حال، مشاهده اجسام متحرک سریع با زمان نوردهی طولانی تر می تواند منجر به تصاویر رگه ای شود، بنابراین دقت اندازه گیری های نجومی را به طور قابل توجهی کاهش می دهد. محققان رصدخانه نجومی شانگهای (SHAO) زیر نظر آکادمی علوم چین و رصدخانه نجومی میکولایف در اوکراین، روشی نوآورانه به نام تکنیک چرخشی-دریفت-اسکن (RDS) تویعه دا ده اند که امکان تصویربرداری از سیارک در این شرایط را فراهم می کند.

در این روش مجموعه داده گسترده شامل بیش از 11 هزار اندازه گیری موقعیتی از 500 سیارک بود که توسط دو تلسکوپ 50 سانتی متری که به ترتیب در شهر شیان در شمال غربی چین از سال 2023 تا 2019 و در میکولایف، اوکراین از سال 2022 تا 2011 واقع شده اند، ثبت شدند. 

بر اساس مطالعه اخیر منتشر شده در ژورنال نجومی، با استفاده از این تکنیک ابتکاری، می توان از شبکه ای از تلسکوپ های با دیافراگم کوچک به طور موثر برای تقویت سیستم نظارت جهانی بر سیارک ها به منظور محافظت از زمین در برابر برخورد احتمالی آنها استفاده کرد.

متخصصان با استفاده از این تکنولوژی ها، می توانند به صورت دقیق تر و سریع تر سیار ک ها را شناسایی کرده و از برخورد آنها با زمین جلوگیری کنند. این اقدام می تواند به حفظ امنیت و سلامت مردم جهان کمک کند و از خسارات بزرگی که ممکن است در اثر برخورد سیارک ها پیش آید جلوگیری نماید.

توسعه این تکنولوژی ها تا حد زیادی می تواند به پیشگیری از خطرات مرتبط با سیارک ها کمک کند و از احتمال برخورد آنها با زمین جلوگیری نماید.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "ساخت فناوری که از زمین حفاظت می کند" هستید؟ با کلیک بر روی استان ها، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "ساخت فناوری که از زمین حفاظت می کند"، کلیک کنید.