سازمان ملل: بازسازی غزه به 80 سال زمان نیاز دارد

سازمان ملل: بازسازی غزه به 80 سال زمان نیاز دارد

سازمان ملل اعلام کرد غزه به 40 سال قبل بازگشته است و بازسازی آن در بهترین شرایط 80 سال طول می کشد.

به گزارش دکتر شهاب، سازمان ملل هزینه بازسازی نوار غزه را حدود 40 میلیارد دلار تخمین زد و تاکید کرد بازسازی ویرانی های عظیم و بی سابقه ای که در اثر تجاوز طولانی مدت رژیم صهیونیستی به نوار غزه وارد شده، ممکن است 80 سال به طول انجامد.

به گزارش الجزیره، عبدالله الدردری، دستیار دبیرکل سازمان ملل متحد و مدیر دفتر منطقه ای کشورهای عربی در برنامه توسعه سازمان ملل متحد، در کنفرانسی خبری در امان پایتخت اردن اعلام کرد، بازسازی نوار غزه یک کار بسیار هزینه بر و زمان بر خواهد بود. بر اساس تصاویر ماهواره ای برآورد هزینه ها حدود 18 میلیارد دلار است اما روی زمین و در عمل وضعیت بسیار متفاوت است و این برآورد نهایی نیست.

وی افزود: برآورد اولیه برنامه توسعه سازمان ملل متحد برای بازسازی همه چیزهایی که در غزه ویران شده، حدود 40 میلیارد دلار است و این ماموریتی است که جامعه بین الملل از جنگ جهانی دوم تاکنون هرگز با آن برخورد نکرده است.

وی با اشاره به بحث و بررسی بازسازی غزه با برخی کشورهای عربی و وجود نشانه های مثبت در این زمینه، افزود: اتکا به چارچوب های سنتی برای بازسازی به این معناست که ممکن است این کار دهه ها طول بکشد و مردم فلسطین چند دهه از رفاه بهره مند نباشند. بنابراین مهم است که مردم را به سرعت در خانه های مناسب اسکان دهیم و به حالت عادی اقتصادی و اجتماعی بازگردانیم .

در همین حال، ارزیابی ساخت وسازها نشان می دهد غزه نزدیک به 80 سال برای بازسازی تمام واحدهای مسکونی تخریب شده به زمان نیاز دارد و این در صورتی است که سرعت بازسازی معقول باشد.

الدردری تاکید کرد کل آواری که تاکنون در غزه انباشته شده است به 37 میلیون تن می رسد و با توجه به افزایش بسیار زیاد و روزانه آن، آخرین داده ها نشان می دهد این آوارها تقریبا 40 میلیون تُن است.

وی با اشاره به اینکه 72 درصد ساختمان های مسکونی به طور کامل یا جزیی تخریب شده است، خاطرنشان کرد: توسعه انسانی غزه با تمام مولفه های آن اعم از بهداشت، آموزش، اقتصاد و زیرساخت ها حدود 40 سال به عقب رفته اند و این به معنای آن است که 40 سال تلاش و کوشش و سرمایه گذاری ها در نوار غزه بر باد رفته است.

پایان خبر دکتر شهاب

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "سازمان ملل: بازسازی غزه به 80 سال زمان نیاز دارد" هستید؟ با کلیک بر روی بین الملل، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "سازمان ملل: بازسازی غزه به 80 سال زمان نیاز دارد"، کلیک کنید.