صدور بیش از 700 میلیارد تومان ضمانت نامه برای تعاونی ها

صدور بیش از 700 میلیارد تومان ضمانت نامه برای تعاونی ها

بر اساس گزارش ها در سال گذشته بیش از 700 میلیارد تومان ضمانت نامه برای تعاونی ها صادر شده است. صدور ضمانت نامه ها در صندوق ضمانت سرمایه گذاری بخش تعاون رشد 97 درصدی داشته تا آنجا که 42 درصد صدور ضمانت نامه ها در دولت سیزدهم اتفاق افتاده است.

به گزارش دکتر شهاب، صندوق ضمانت سرمایه گذاری بخش تعاون در سال 1388 با هدف تسهیل ضمانت ها در کسب و کارهای خرد و کوچک راه اندازی شد. طبق اساسنامه 70 درصد از منابع این صندوق سهم شرکت های تعاونی و مابقی آن سهم افراد حقیقی و حقوقی غیر تعاونی هاست که ضامن آنها نزد بانک ها برای دریافت تسهیلات می شود.

صندوق ضمانت سرمایه گذاری بخش تعاون، صندوقی دولتی است که تسهیل ضمانت ها در کسب و کارهای خرد و کوچک از مهم ترین اهداف راه اندازی صندوق ضمانت سرمایه گذاری بخش تعاون است و این صندوق، تسهیلات بانکی مربوط به حوزه کسب و کارهای خرد و متوسط را با اولویت شرکت های تعاونی ضمانت می کند.

در همین راستا البرز محمدی ـ مدیرعامل صندوق ضمانت سرمایه گذاری بخش تعاون 42 درصد صدور ضمانت نامه های صندوق را در دولت سیزدهم دانست و با بیان اینکه 42 درصد از ضمانت نامه هایی که توسط صندوق صادر شده در دولت سیزدهم اتفاق افتاده است، گفت: در طول عمر 14 ساله این صندوق بیش از 35 هزار میلیارد ریال تسهیلات و ضمانت نامه به فعالان بخش تعاون اعطا شده است.

در سال گذشته میزان صدور ضمانت نامه های صندوق بیش از 729 میلیارد تومان بوده که از رشد 97 درصدی به لحاظ ارزش و رشد 76 درصدی به لحاظ تعداد پرونده برخوردار بوده است.

به گفته وی در سال 1402 بیش از 729 میلیارد تومان ضمانت نامه برای تعاونی ها صادر شده است که از رشد 97 درصدی به لحاظ ارزش و رشد 76 درصدی به لحاظ تعداد پرونده برخوردار بوده است.

طراحی یک بسته خدمات تخصصی ویژه تعاونی های صادرات گرا خبری بود که مدیرعامل صندوق ضمانت سرمایه گذاری تعاون داد و گفت که اجرای آن می تواند کمک موثری برای حمایت از تعاونی ها در مسیر صادرات باشد.

از زمان تاسیس صندوق ضمانت سرمایه گذاری بخش تعاون تاکنون سرمایه این صندوق تغییر نکرده بود اما با نگاه مثبت دولت سیزدهم، اوراق خزانه جهت افزایش سرمایه صندوق اختصاص یافت.

صندوق ضمانت سرمایه گذاری تعاون بر اساس قانون سیاست های کلی اصل 44 در حمایت از اکوسیستم تعاون تاسیس شد و تضمین پوشش ریسک شرکت های تعاونی و کسب و کارهای خرد، کوچک و متوسط را برعهده گرفت.

طبق گزارش ها بیش از 35 درصد کل ضمانت نامه های صادر شده توسط این صندوق در دولت سیزدهم بوده است. شهریور ماه سال گذشته وزیر امور اقتصادی و دارایی از افزایش 100 میلیارد تومانی سرمایه صندوق ضمانت سرمایه گذاری بخش تعاون خبر داد و گفت: سرمایه صندوق از 170 میلیارد تومان به 270 میلیارد تومان افزایش می یابد تا از این طریق نهادهای پشتیبان تعاونی در دولت تقویت و صدور ضمانت نامه ها تسهیل و تسریع شود.

به گزارش دکتر شهاب،با افزایش سرمایه صندوق ضمانت سرمایه گذاری بخش تعاون، زمینه افزایش و تسهیل صدور ضمانت نامه ها برای تعاونگران و فعالان بخش تعاون فراهم شده حمایت و پوشش بیشتری از تعاونی های تولیدی، توزیعی و خدماتی صورت می گیرد.

پایان خبر دکتر شهاب

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "صدور بیش از 700 میلیارد تومان ضمانت نامه برای تعاونی ها" هستید؟ با کلیک بر روی اقتصادی، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "صدور بیش از 700 میلیارد تومان ضمانت نامه برای تعاونی ها"، کلیک کنید.