صدور پروانه چرا برای 600 هزار واحد دامی در همدان

صدور پروانه چرا برای 600 هزار واحد دامی در همدان

دکتر شهاب/همدان مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان همدان با بیان اینکه سال گذشته 600 هزار واحد دامی پروانه چرا برای روستاییان و عشایر استان صادر شده است، گفت: سال گذشته 2.5 برابر ظرفیت دام عشایر وارد مراتع استان شده بود.

اسفندیار خزایی در گفت وگو با دکتر شهاب، با بیان اینکه امسال پیش بینی می شود تعداد دام عشایر کاهش یابد، اظهار کرد: در بازدیدی که از عشایر استان صورت گرفته، گله آنچنانی ندیدیم.

وی با اشاره به اینکه تعداد دام عشایر استان همدان 450 هزار راس است، تصریح کرد: حدود 70 هزار هکتار سامانه عشایری در استان وجود دارد که به ازای هر هکتار برای یک راس دام پروانه چرا صادر می شود.

خزایی با تاکید بر اینکه یکی از وظایف منابع طبیعی در راستای حفظ مراتع رعایت تقویم کوچ است، ادامه داد: سال گذشته تقویم کوچ با دقت رعایت شد و حتی تعدادی از عشایر دیرتر وارد استان شدند و امسال نیز بارش ها کمک کرده و عشایر هنوز به مراتع نرفتند.

مدیرکل منابع طبیعی استان همدان با بیان اینکه وضعیت پوشش مراتع استان بهتر از نرمال شده است، خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه وضعیت پوشش گیاهی مراتع بهتر شده و پیش بینی هایی برای اطفاء حریق و آتش بُر صورت گرفته است.

وی با تاکید بر اینکه باید برنامه برای چرای دام عشایر وجود داشته باشد و به اندازه ظرفیت مراتع تعلیف دام صورت بگیرد، گفت: تعدادی از فرزندان عشایر شغل پدران خود را ادامه می دهند و به کار دامپروری اشتغال پیدا می کنند، در حالی که ظرفیت مراتع افزایشی نداشته است، بنابراین باید مشاغلی غیر از دامپروری نظیر زنبورداری و صنایع دستی برای فرزندان عشایر ایجاد شود.

خزایی با بیان اینکه کسانی که خارج از چهارچوب عشایر دام خریداری کرده و اقدام به چرای دام های خود در مراتع عشایری می کنند نیز پیگیری می شوند، ادامه داد: کنترل دام عشایر شروع شده است و بعد از استقرار جمعیت دقیق دام مشخص خواهد شد اما تعداد دام عشایر در سال گذشته 2.5 برابر ظرفیت مراتع استان بود.

پایان خبر دکتر شهاب

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "صدور پروانه چرا برای 600 هزار واحد دامی در همدان" هستید؟ با کلیک بر روی استان ها، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "صدور پروانه چرا برای 600 هزار واحد دامی در همدان"، کلیک کنید.