طب کهن ایرانی به دنیا معرفی شود

علیرضا زالی؛

طب کهن ایرانی به دنیا معرفی شود

رییس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی گفت:حضور در برنامه های جهانی می تواند طب کهن ایرانی را به دنیا معرفی کند.

به گزارش گروه خبرنگار گروه سلامت خبرگزاری علم و فناوری دکتر شهاب؛ علیرضا زالی رییس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی گفت: در طب برای اینکه بتوانیم از تعارضات عبور کنیم بهترین پسوند برای طب با نگاه جدید آکادمیک جهانی طب مبتنی بر شواهد و طب متقن است. 

وی اضافه کرد: طب می تواند تجسمی از طب ایرانی ، طب مدرن یا کلاسیک باشد.

زالی با تاکید بر اینکه باید نگاه بهداشت جهانی را ترویج داد خاطرنشان کرد: از سال 2002 میلادی به جای آنکه به تعمبق مناقشات بین طب مدرن و طب بومی بپردازد تلاش کرده به سمتی حرکت کند که استاندار سازی طب های بومی را انجام دهد و نرم ها و استانداردها را ترویج کند این حرکت که خوشبختانه بعد از یک استراتژی ده ساله که تا سال 2023 ادامه پیدا کرد نتیجه خوبی به همراه داشته است . 

وی افزود: بر مبنای این نگاه استراتژیک ده ساله در سازمان جهانی در همه کشورهای دنیا که علاقمند بودند در کنار طب مدرن از ظرفیت های طب بومی خود استفاده کنند به جمع بندی و اشتراکات خوبی رسیده است که قابل استفاده برای همه کشورهای دنیا است.

بر اساس مطالعه ای که سازمان جهانی بهداشت یه آن اشاره کرده است از 194 کشور در حدود 113 کشور مدل های علمی برای رسیدن به این تلفیق طی کرده اند و قرار است از سال 2025 مرحله دوم آن شروع شود .

او یا تاکید بر اینکه طب ایرانی که میراث کهن ماست و قدمت چند هزار ساله دارد خاطر نشان کرد: پیشنهاد می شود ایران نیز به این برنامه بپیوندد چرا که در ده سال گذشته ایران در این برنامه کم رنگ ظاهر شده است و بهتر است در استراتژی دوم پر رنگ حضور پیدا کند تا نقش طب ایرانی در نگاه جهانی مورد استفاده قرار گیرد و به دنیا معرفی شود.

اولین کنگره ملی طب ایرانی تا 11 خرداد در مرکز همایش های رازی در حال برگزاری است .

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "طب کهن ایرانی به دنیا معرفی شود" هستید؟ با کلیک بر روی استان ها، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "طب کهن ایرانی به دنیا معرفی شود"، کلیک کنید.