فولاد مبارکه بزرگترین صادرکننده غیرنفتی در سال 1402

فولاد مبارکه بزرگترین صادرکننده غیرنفتی در سال 1402

به گزارش دکتر شهاب از اصفهان، محمدیاسر طیب نیا، در ارتباط با میزان صادرات این شرکت در سال 1402 اظهار کرد: شرکت فولاد مبارکه اصفهان با تغییر رویکرد در حوزه فروش و بازاریابی و حضور موثر در بازارهای جدید توانست ضمن تامین نیاز مصرف کنندگان داخلی در سال 1402 بالغ بر یک میلیون و 409 هزار تن محصولات فولادی به ارزش بیش از 707 میلیون دلار صادر کرده که از نظر وزنی 16.61 درصد و از نظر دلاری 14.68 درصد نسبت به مدت مشابه در سال 1401 رشد داشته است و این رشد صادرات در شرایطی رقم خورده است که در سال 1402 با محدودیت های شدیدی در حوزه برق و گاز مواجه بودیم.

وی افزود: نکته حایز اهمیت در رشد صادرات محصولات فولاد مبارکه، افزایش هم زمان وزن و ارزش دلاری صادرات است؛ این مسیله بیانگر نگاه ویژه فولاد مبارکه برای گذر از خام فروشی و صادرات محصولات با ارزش افزوده بالاتر است.

مدیرعامل شرکت فولاد مبارکه تصریح کرد: فولاد مبارکه با کسب سهم 1.43 درصدی ارزش دلاری صادرات در بین کل صادرکنندگان در جایگاه پنجم قرار گرفته است و این در شرایطی است که رتبه اول به شرکت ملی گاز و سه رتبه دیگر به شرکت های حوزه پتروشیمی باز می گردد و این مهم، اهمیت رتبه فولاد مبارکه را به عنوان بزرگ ترین صادرکننده غیرنفتی و پتروشیمی دو چندان می کند.

وی با اشاره به جزییات صادرات محصولات فولاد مبارکه گفت: فولاد مبارکه بزرگترین تولیدکننده محصولات تخت در منطقه منا به شمار می رود و 84 درصد تولیدات ما در سال 2023 راهی بازارهای داخلی و 16 درصد راهی بازار صادراتی شده است.

چالش های صادراتی

طیب نیا افزود: البته در بخش صادرات چالش هایی نیز وجود دارد که امیدواریم در سال های آتی رفع شود. نخست آن که برای فروش و ارایه محصولات متنوع به بازار جهانی محدودیت داریم. همچنین چالش اصلی صادرات در شرایط کنونی کشور عدم امکان برنامه ریزی بلندمدت با توجه به باثبات نبودن پیش بینی ها بر شرایط ارزی و تغییرات احتمالی قوانین و تعرفه ها و معافیت های صادراتی و … است. به عنوان نمونه حذف معافیت های مالیاتی صادرات به واسطه محدودیت گذاشتن بر سقف معافیت ها در قانون بودجه سال جاری از مواردی است که با توجه به الزام به عرضه ارز با قیمت نیما توجیه صادرات را برای بسیاری شرکت ها از بین خواهد برد.

وی ادامه داد: همچنین زیرساخت های کشور برای صادرات باید تقویت شود؛ در بخش لجستیک و حمل و نقل نیاز به بهبود داریم، اسکله ها در بنادر باید تقویت شود تا بتوانیم محصولات را با تناژهای بیشتر صادر کنیم.

مدیرعامل شرکت فولاد مبارکه گفت: فولاد مبارکه با صادرات 1.4 میلیون تن محصولات فولادی به ارزش بیش از 700 میلیون دلار، عنوان بزرگ ترین صادرکننده غیرنفتی-پتروشیمی کشور را به خود تخصیص داد؛ این در حالی است که در صورت تجمیع میزان صادرات صورت گرفته در گروه فولادمبارکه، این گروه در میان صادرکنندگان نفتی و غیرنفتی کشور، رتبه دوم را کسب خواهد کرد.

گفتنی است گمرک ایران آمار عملکرد 100 صادرکننده اول کشور در حوزه تجارت خارجی را در سال 1402 اعلام کرد. از مجموع صادرات غیر نفتی کشور در سال گذشته، بالغ بر 136 میلیون تن به ارزش بیش از 49 میلیارد دلار صادرات غیرنفتی انجام شده است که از این میزان، 69 میلیون و 739 هزار تن به ارزش 28 میلیارد و 955 میلیون دلار توسط 100 صادرکننده برتر انجام گرفته است.

افزایش هم زمان وزن و ارزش دلاری صادرات

این میزان صادرات توسط 100 صادرکننده برتر، بیانگر افت 1.47 درصدی از نظر وزن و افت 18.9 درصدی از نظر ارزش دلاری نسبت به سال 1401 است. با این حال فولاد مبارکه توانسته است در سال 1402 هم از نظر وزنی و هم از نظر ارزش دلاری، رشد قابل توجهی نسبت به سال 1401 داشته باشد؛ نکته حایز اهمیت در رشد صادرات محصولات فولاد مبارکه، افزایش هم زمان وزن و ارزش دلاری صادرات است.

46

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "فولاد مبارکه بزرگترین صادرکننده غیرنفتی در سال 1402" هستید؟ با کلیک بر روی استان ها، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "فولاد مبارکه بزرگترین صادرکننده غیرنفتی در سال 1402"، کلیک کنید.