مجارستان: در «ماموریت احمقانه» ناتو برای کمک به اوکراین شرکت نخواهیم کرد

مجارستان: در «ماموریت احمقانه» ناتو برای کمک به اوکراین شرکت نخواهیم کرد

به گزارش دکتر شهاب، پیتر سیجارتو وزیر امور خارجه مجارستان بار دیگر مخالفت دولت بوداپست با طرح ناتو برای کمک بلندمدت به اوکراین را اعلام کرد.

طبق این گزارش، متحدان ناتو در ماه آوریل (فرودین/اردیبهشت) موافقت کردند که از طریق ایجاد صندوقی به ارزش 100 میلیارد یورو (107 میلیارد دلار) برنامه ریزی برای حمایت نظامی طولانی مدت خود از اوکراین در جنگ با روسیه را آغاز کنند.

به گزارش ایرنا از خبرگزاری رویترز، زولتان کواچ سخنگوی دولت مجارستان در واکنش به این طرح ناتو در ماه گذشته [میلادی] در شبکه اجتماعی ایکس (توییتر سابق) گفت که مجارستان از هیچ پیشنهاد ناتو که «ممکن است ایتلاف را به جنگ نزدیک تر کند یا آن را از یک ایتلاف دفاعی به ایتلاف تهاجمی تبدیل کند» حمایت نخواهد کرد.

روابط میان مجارستان و ناتو به دلیل تعلل بوداپست بر سر تایید الحاق سوید به این ایتلاف نظامی، که سرانجام در ماه مارس توسط مجارستان تصویب شد، و همچنین به دلیل روابط گرم ویکتور اوربان نخست وزیر این کشور با روسیه تیره شده است.

دیوید پرسمن سفیر آمریکا در مجارستان پیشتر گفته بود که متحدان ناتو به بوداپست در مورد خطرات روابط «نزدیک و در حال گسترش» خود با روسیه هشدار می دهند.

وی همچنین اعلام کرده بود: اگر انتخاب بوداپست این سیاست باشد، «باید تصمیم بگیریم که چگونه از منافع امنیتی خود به بهترین نحو محافظت کنیم.»

به گزارش ایرنا، ینس استولتنبرگ دبیرکل سازمان پیمان آتلانتیک شمالی که اواخر سال جاری پس از یک دهه رهبری این ایتلاف نظامی کنار می رود، در حال ارایه طرحی به 32 کشور عضو ناتو برای ایجاد یک صندوق پنج ساله 100 میلیارد یورویی در حمایت از اوکراین است. وی همچنین به دنبال آن است تا ناتو رهبری گروه 52 کشوری حامی اوکراین موسوم به «رامستاین» را که اکنون در دست ایالات متحده است، در اختیار گیرد.

از سوی دیگر، مجارستان به عنوان یکی از کشورهای عضو ناتو، بزرگترین مانع در برابر پیوستن کی یف به این ایتلاف است و در این میان برخی کشورهای دیگر عضو از جمله اسپانیا و ایتالیا نیز درباره جزییات ایجاد صندوق 100 میلیارد یورویی و اینکه هر کشور باید چه مقدار سرمایه گذاری کند، ابراز نگرانی کرده اند.

310310

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "مجارستان: در «ماموریت احمقانه» ناتو برای کمک به اوکراین شرکت نخواهیم کرد" هستید؟ با کلیک بر روی بین الملل، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "مجارستان: در «ماموریت احمقانه» ناتو برای کمک به اوکراین شرکت نخواهیم کرد"، کلیک کنید.