«محمدعلی فردین» چرا از کشتی کناره گیری کرد/ اولین فیلمی که با اسم فردین روی پرده سینما رفت چه بود؟

به گزارش خبرگزاری دکتر شهاب، محمدعلی فردین (1309-1379) ستاره ی فقید سینمای ایران پیش از این که گام بر صحنه ی هنرپیشگی بگذارد، کشتی گیری حرفه ای و صاحب مقام بود. او در اواخر دهه ی چهل نخستین بار توسط ناصر ملک مطیعی که از دوستان قدیمی اش به شمار می آمد به دکتر اسماعیل کوشان موسس و مدیر استودیو پارس فیلم معرفی و پس از مدتی کوتاه برای اجرای نقش اول فیلم «چشمه آب حیات» به کارگردانی سیامک یاسمی که همان استودیو تهیه کنندگی اش را برعهده داشت انتخاب شد. این فیلم در سال 1338 به نمایش درآمد. بابک ساسان و جواد کلهر دو روزنامه نگاری بودند که در همان برهه طی گزارشی با عنوان «خداحافظ ورزش… سلام بر سینما» آینده ی درخشان فردین را در فیلم فارسی پیش بینی کردند. مشروح گزارش این دو را که در مجله ی اطلاعات جوان به تاریخ 6 خرداد 1338 منتشر شد در ادامه می خوانید:

محمدعلی در سال 1309 از پدری هنرمند به دنیا آمد. پدر او علی فردین از پایه گذاران تیاتر ایران بود و یکی از هنرپیشگان بسیار خوب تراژدی و کمدی کشور ما به شمار می رفت و هنوز هم هستند کسانی که خاطره بازی های او را در گراندهتل از یاد نبرده اند. محمدعلی این ذوق و شوق به هنرپیشگی را از پدر خویش به ارث برده بود. در کودکی تنها آرزویش آن بود که روزگاری به جای هنرپیشه اول فیلم های قهرمانی قرار گیرد، خودنمایی کند و محبوب و مشهور خاص و عام گردد.

هنگامی که پای به مدرسه گذارد، عده ای از هم شاگردی هایش را گرد خویش جمع آورده و بیش تر اوقات را به آرتیست بازی می پرداخت و چون همیشه نقش «آرتیسته» یا قهرمان فیلم به عهده ی خود او بود، دیگر بروبچه ها از ضربات محکم مشت های او، مدت ها زخمی و نالان بود. همین جریانات سبب گردید که چندین بار وی را از مدرسه اخراج کرده و مجددا قبول کردند. از همان هنگام رفتار و حرکات محمدعلی طوری بود که همه ی دوستان و خویشاوندان او و خانواده اش می گفتند: «عاقبت محمدعلی هنرپیشه ی خوبی از آب در خواهد آمد.» اما خانواده ی او – البته به جز پدرش – به شدت با این حرف مخالفت می کردند و چون به قیود مذهبی تعصب بسیار داشتند. سعی ایشان آن بود که راهی را غیر از راهی که پدرش پیموده بود، برای محمدعلی برگزینند.

وی دوره ی ابتدایی را در دبستان «ترقی» و متوسطه را تا کلاس چهارم در دبیرستان «اقبال» طی نمود، و در این هنگام بود که به دنبال آرزوهای دور و دراز خویش برای هنرپیشه شدن به ورزش ژیمناستیک و نرمش و زیبایی اندام خویش پرداخت، لیکن یک سال بعد وزنه برداری و پس از هشت ماه کشتی نیز به این ورزش اضافه گردید.

«محمدعلی فردین» چرا از کشتی کناره گیری کرد/ اولین فیلمی که با اسم فردین روی پرده سینما رفت چه بود؟

ترک تحصیل

محمدعلی یک وقت متوجه شد که تمام اوقات او صرف ورزش می شود و همین امر باعث گردیده است که یک سال دیگر در سال چهارم دبیرستان بماند. این عقب ماندگی، آرزوی هنرپیشگی و هنرپیشه شدن و گذراندن تمام اوقات شب و روز به ورزش های ژیمناستیک و وزنه برداری و کشتی سبب شد که محمدعلی فردین از ادامه ی تحصیل سرباز زند و یک سال بعد نظر به استعداد عجیبی که در ورزش کشتی از خود بروز داد برای همیشه دو ورزش دیگر را کنار گذارد و کشتی را انتخاب نمود.

فردین احساس کرد که با قدری تلاش و کوشش، همان شهرت و مقامی را که در هنرپیشگی آرزو داشت بلکه خیلی بیش تر و بالاتر از آن را – می تواند از قهرمانی کشتی جهان به دست آورد. لذا تمام آن افکار و آرزوهای سابق را کنار گذاشت و با تمام قدرت و کوشش خود به تمرین مرتب رشته ی کشتی و فرا گرفتن فنون آن پرداخت.

قهرمان دوم جهان

در سال 1954 که مسابقات قهرمانی جهان در ژاپن اجرا می شد، دعوت نامه ای به فدراسیون کشتی ایران رسید و از تیم ملی کشتی ایران دعوت شد تا در مسابقات جهانی ژاپن شرکت جویند. در این هنگام فدراسیون وقت، یک مسابقه ی انتخابی کشتی آزاد در تهران تشکیل می دهد تا قهرمانان اعزامی را انتخاب نماید.

فردین تا آن موقع در هیچ مسابقه ی رسمی و حتی در مسابقه ی قهرمانی کشور نیز شرکت نکرده بود، فقط نیرو و استعداد خود را در مسابقات باشگاه ها و دبیرستان ها آزمایش کرده بود. وی به تشویق دوستان و آشنایان در مسابقات انتخابی مسابقات جهانی ژاپن شرکت کرد و با امتیاز قابل توجهی برای شرکت در این مسابقات انتخاب شد.

قدرت و انرژی و استعداد و کوشش این جوان هنگامی آشکار گردید که در مسابقات جهانی ژاپن مقام دوم را کسب نمود، یک ماه بعد در مسابقات کشتی سوید که به اتفاق تختی، توفیق و زندی شرکت کرده بود موفق شد بر تمام حریفان خویش پیروز شود.

در سال 1336 فردین به اتفاق تیم ملی به شوروی رفت و در باکو بر «داداش اف» قهرمان اول مسابقات لهستان پیروز شد، در همین سال نیز در مسابقات کشتی جهانی در ترکیه شرکت کرده و مقام چهارم را به دست می آورد.

«محمدعلی فردین» چرا از کشتی کناره گیری کرد/ اولین فیلمی که با اسم فردین روی پرده سینما رفت چه بود؟

غیرت کشتی ندارم

فردین خیلی زودتر از آن چه که انتظار می رفت تشک کشتی را ترک گفت. او هنوز جوان بود، نیرو و انرژی بسیار داشت و در فنون کشتی فردی کم نظیر به شمار می آمد، ولی خود او برای کسانی که علت کناره گیری او را سوال می کنند پاسخی جالب و درخور توجه دارد: «اشخاصی که ورزش را برای کسب مقام قهرمانی جهان و بر کرسی افتخار قرار گرفتن برمی گزینند، با یک هدف عالی، اراده ای قوی و ذوق و شوقی فراوان کار خود را آغاز می کنند. آن ها می کوشند تمرین کنند، تجربه می اندوزند و آن قدر پیش می روند تا به مسابقات جهانی و عنوان قهرمانی این مسابقات می رسند، و در این جا است که ورزشکار به عالی ترین هدف خود رسیده است. در تمام این مراحل حس و عامل خاصی ورزشکار را همراهی می کند و باعث این موفقیت و پیروزی او می شود. این حس و عامل را من غیرت ورزش انتخابی آن ورزشکار نام نهاده ام چنان که در مورد رشته ی خودم آن غیرت کشتی می نامم. باید به صراحت اعتراف کنم که در من دیگر آن غیرت کشتی وجود ندارد. برد و باخت برای من یکسان است، یعنی نه باخت آن مرا متاثر می سازد و نه پیروزی اش خوشحال، می دانم که دیگر نمی توانم کشتی گیر خوبی باشم. پس آیا بهتر نیست که خودم از عرصه ی مبارزه کناره گیری کنم و میدان را برای آنانی که در پی پیروزی و نام و نشان هستند خالی نمایم؟…»

«محمدعلی فردین» چرا از کشتی کناره گیری کرد/ اولین فیلمی که با اسم فردین روی پرده سینما رفت چه بود؟

در «چشمه آب حیات»

فردین توسط ناصر ملک مطیعی که از دوستان قدیمی اش به شمار می آید به دکتر کوشان معرفی شد و پس از مدتی کوتاه او را برای اجرای رل اول فیلمی که استودیو پارس فیلم در دست تهیه دارد برگزیدند. این فیلم که به طریقه ی اسکوپ و رنگی تهیه می شود «چشمه آب حیات» نام دارد و کارگردانی آن را سیامک یاسمی عهده دار است. نقش های برجسته ی دیگر فیلم به عهده ی محتشم و ایرن می باشد. ایرن در این فیلم نقش دختری را بازی می کند که با ظاهری معصوم دارای روحی سرکش و شرور و وحشی است.

«چشمه آب حیات» افسانه جالب و شیرین است که وقایع آن در تهران و شیراز اتفاق می افتد: سه برادر پدر ثروتمند خود را گم کرده، لیکن مرتبا از او نامه هایی دریافت می دارند که به عنوان برادر کوچک تر «فردین» می باشد. دو برادر بزرگ تر که علاقه ی شدید پدر را نسبت به این برادر خویش احساس می کنند، از ترس آن که مبادا پدرشان دارایی خود را به او ببخشد تصمیم می گیرند با کمک شخصی به نام مرتضی (محتشم) او را از میان بردارند. اتفاقا در آخرین نامه ای که پدر آن ها برای فرزند کوچک خود می فرستد متذکر شده است که من در حال مرگ هستم و از او می خواهد تا «چشمه آب حیات» را پیدا کرده و ثروت پدر را خرج ساختمان آن بنماید، و ضمنا نقشه ی چشمه را ضمیمه ی نامه برای فرزند خود فرستاده است. دو برادر دیگر وقتی که از مضمون نامه مطلع می شوند، در بیابانی برادر خود را مضروب کرده نقشه را از وی می ربایند و به طرف چشمه آب حیات به راه می افتند. کاروانی از یکی از دهات کوچ می کند، در بین راه یکی از دختران دهاتی (ایرن) از کاروان جدا می شود و اتفاقا به جوان مضروب برمی خورد، و از این جا با او همراه می شود. عاقبت در خاتمه یکی از دو برادر به وسیله ی برادر دیگر کشته می شود و برادر کوچک تر موفق می شود که با دختر دهاتی نقشه را به دست آورده چشمه آب حیات را کشف کند.

هنر و زندگی

«چشمه آب حیات» مسیر زندگی یکی از بزرگ ترین قهرمانان ملی ما را تغییر داد. در آینده فردین قهرمان کشتی جهان به عنوان هنرپیشه ی فیلم های فارسی و چه بسا «قهرمان فیلم های فارسی» شناخته خواهد شد.

فردین که در سن 20 سالگی ازدواج کرده است دارای یک پسر هفت ساله و دو دختر یکی دوساله و دیگری دوماهه می باشد. او می خواهد آینده ی خود را صرف پیشرفت و موفقیت هنری، تربیت فرزندان و هرچه بهتر ساختن زندگی خانوادگی خویش که علاقه ی بسیاری به آن دارد بنماید.

25957

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "«محمدعلی فردین» چرا از کشتی کناره گیری کرد/ اولین فیلمی که با اسم فردین روی پرده سینما رفت چه بود؟" هستید؟ با کلیک بر روی فرهنگ و هنر، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "«محمدعلی فردین» چرا از کشتی کناره گیری کرد/ اولین فیلمی که با اسم فردین روی پرده سینما رفت چه بود؟"، کلیک کنید.