مصرف این رب ممنوع است

مصرف این رب ممنوع است

آفتاب نیوز :

به گزارش بهداشت نیوز به وجود آمدن فرآیند کنسرو سازی به اواخر قرن هجدهم میلادی برمی گرد؛ جایی که ناپلیون بناپارت نگران غذای سربازان خود بود و از این رو جایزه ای را برای فردی که بتواند روشی موثر را جهت نگهداری مواد غذایی ابداع کند، تعیین کرد. با گسترش بیشتر و افزایش کنجکاوی ها در این زمینه پای این صنعت به ایالات متحده نیز رسید و نخستین کارخانه کنسروسازی برای صدف، گوشت، میوه و سبزیجات در این کشور نیز تاسیس شد.

بیش از 50 سال بعد لوییس پاستور توانست دلیل اثرگذاری کنسرویزاسیون را شرح دهد. او اثبات کرد که رشد میکروارگانیسم ها دلیل اصلی فساد به وجود آمده در مواد غذایی است و این روش از رشد مکیروارگانیسم ها جلوگیری می کند.

با گسترش زندگی صنعتی روز به روز سرعت فعالیت مردم دستخوش تغییر شده و این سرعت زیاد و شتاب در گذران زندگی روز مره باعث شده تا بسیاری افراد فرصت تهیه و پخت مواد غذایی را نداشته باشند و لاجرم مجبور به استفاده از غذا های آماده و کنسروی شوند.

سعیده شجاعی علی آبادی، استاد دانشگاه علوم پزشکی شهیدیهشتی درباره مصرف کنسرو های آماده مصرف مثل رب گوجه فرنگی، عوارض نجوشاندن کنسرو تن ماهی و ضرب دیدگی قوطی کنسرو مواردی را مطرح کرد.

وی با اشاره به اینکه رب گوجه فرنگی در دسته مواد غذایی اسیدی قرار دارد افزود: پس از باز شدن درب قوطی کنسرو محیط مناسبی برای رشد کپک ها ایجاد می شود. کپک ها توانایی تولید توکسین هایی تحت عنوان مایکوتوکسین ها را دارند که معمولا باعث ایجاد مسمومیت های مزمن بر اثر مصرف طولانی مدت غذا های آلوده به آن ها می شوند.

این عضو هیات علمی دانشگاه خاطرنشان کرد: در رب گوجه فرنگی رشد کپک ها می تواند باعث ایجاد مایکوتوکسین هایی مانند آلترناریول و پاتولین شود و از آنجایی که امکان نفوذ این ترکیبات به بخش هایی از رب گوجه که در آن ها کپک دیده نمی شود وجود دارد، بنابراین توصیه می شود که از مصرف رب کپک زده پرهیز شود.

وی در ادامه با اشاره به اینکه کنسرو تن ماهی در دسته غذا های کم اسید بوده و کنسرو کردن آن در قوطی امکان رشد باکتری کلستریدیوم بوتولینوم را فراهم می کند اضافه کرد: کلستریدیوم بوتولینوم باکتری است که توانایی تولید نوروتوکسین بسیار سمی را دارد، البته در صنعت با انجام استریلیزاسیون تجاری در دمای بالای 100 درجه سانتیگراد اسپور این باکتری و در نتیجه امکان تولید توکسین به نزدیک صفر می رسد، بنابراین امکان نگهداری کنسرو تن ماهی در دمای محیط بدون نیاز به نگهدارنده وجود خواهد داشت.

 عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی نگرانی اصلی را در مورد تولید بوتولیسم، تولید کنسرو های خانگی وغذا های کم اسید عنوان کرد و گفت: به دلیل عدم کفایت فرایند حرارتی احتمال تولید توکسین در کنسرو های خانگی وجود دارد.

نحوه مصرف باقی مانده کنسرو ماهی از دیگر مواری بود که شجاعی به آن اشاره کرد و ادامه داد: توصیه می شود که باقیمانده تن ماهی مصرف نشود، اما در غیر این صورت، در دمای یخچال (حداکثر 3 درجه سانتیگراد) و نهایتا برای مدت سه تا چهار روز قابل نگهداری است.

شجاعی ادامه داد: کفایت فرایند حرارتی که در صنعت تولید کنسرو تن ماهی اعمال می شود، نگرانی وجود توکسین را در قوطی کاهش داده، اما همچنان توصیه اکید این است که قبل از مصرف کنسرو ماهی را برای 20 دقیقه بجوشانید.

 وی هشدار داد: از مصرف کنسرو هایی که قوطی های آن بادکرده، سطح چرب یا دارای نشتی دارند و یا قوطی هایی که ظاهر غیر نرمال و کف دار شده اند پرهیز کنید.

این عضو هیات علمی دانشگاه تاکید کرد: توجه داشته باشید اگر قوطی کنسرو مشکلاتی همچون بادکردگی، چربی در سطح و یا ظاهر غیرنرمال دارد، برای دور ریختن آن هم دقت کنید، این کنسرو ها را در بسته بندی پلاستیکی و در دولایه انجام دهید و توجه داشته باشید که قوطی و محتویات آن را جدا از زباله های قابل بازیافت امحا کنید.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "مصرف این رب ممنوع است" هستید؟ با کلیک بر روی پزشکی، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "مصرف این رب ممنوع است"، کلیک کنید.