نتایج حمایت تغذیه ای از کودکان دارای اختلال رشد / بهبودی 70 درصدی کودکان لاغر شدید

نتایج حمایت تغذیه ای از کودکان دارای اختلال رشد / بهبودی 70 درصدی کودکان لاغر شدید

مدیر دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت از موفقیت چشمگیر برنامه «حمایت تغذیه ای از کودکان دارای اختلال در رشد» خبر داد و نتایج اجرای این طرح که از طریق توزیع ماهانه کالابرگ یک میلیون تومانی برای کودکان اختلال رشد زیر پنج سال پنج دهک اول و 600هزار تومانی برای کودکان دهک های شش و هفت، انجام شد را تشریح کرد.

به گزارش دکتر شهاب، دکتر احمد اسماعیل زاده گفت: برنامه حمایت تغذیه ای کودکان زیر پنج سال دارای اختلال رشد در سال 1401 تعداد 60 هزار کودک را تحت پوشش قرار داده بود و ماهانه 125 هزار تومان از طریق کمیته امداد امام خمینی (ره) به خانوارهای این کودکان اهدا می شد.

وی افزود: همچنین پایش رشد و مراقبت های تغذیه ای کودکان از طریق سیستم بهداشتی انجام می شد ولی از شش ماهه دوم سال 1402، با حمایت مالی سازمان برنامه و بودجه کشور، بودجه بسیار قابل توجه و چشمگیری به این برنامه اختصاص یافت.

وی ادامه داد: برنامه حمایت تغذیه ای کودکان زیر پنج سال با هدف ارتقای وضع تغذیه کودکان مبتنی بر آزمون وسع با همکاری سازمان برنامه و بودجه کشور و وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی از دکتر شهاب ماه سال 1402 شروع شد.

مدیر دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت، اظهار کرد: در این برنامه برای پنج دهک اول ماهانه یک میلیون تومان و دهک های شش و هفت ماهانه 600 هزار تومان اقلام غذایی مورد نیاز کودکان از طریق کالابرگ توزیع می شود و بودجه ماهانه این برنامه 122 میلیارد تومان بوده است.

اسماعیل زاده افزود: از تعداد 179 هزار و 519 کودک معرفی شده توسط وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، تعداد 133 هزار و 690 کودک (74.4 درصد) بر اساس نتایج آزمون وسع، واجد شرایط بوده و تحت پوشش برنامه قرار گرفتند.

مدیر دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت با بیان این که در این برنامه آموزش و مشاوره تغذیه و پایش کودکان توسط وزارت بهداشت انجام شد، گفت: حدود 50 درصد کودکان از طریق کارشناسان تغذیه خدمات مشاوره تغذیه دریافت کردند. نتایج اثربخشی برنامه به ترتیب بیانگر بهبودی 70، 66 و 57 درصدی کودکان مبتلا به لاغری شدید، کم وزنی شدید و کوتاه قدی شدید بوده است.

اسماعیل زاده با تاکید بر این که در طول برنامه، 18 هزار و 611 مادر دارای کودک 6 تا 12 ماهه و 99 هزار و 992 مادر دارای کودک 12 تا 59 ماهه توسط کارکنان بهداشت در زمینه تغذیه کودک آموزش دیده اند، اظهار کرد: علیرغم چالش های موجود در شروع برنامه، اثر بخشی برنامه بیانگر تاثیر بسیار مثبت، قابل توجه و معنادار حمایت های تغذیه ای بر ارتقای کلیه شاخص های تن سنجی کودکان (وزن برای قد، وزن برای سن و قد برای سن) بوده است.

وی عنوان کرد: این برنامه توانسته است سوء تغذیه حاد (لاغری شدید) را در 40 درصد موارد به طور کل بهبود بخشیده و در 30 درصد این موارد نیز موجب ارتقای شاخص شده به طوری که این کودکان از طبقه بندی لاغری شدید، در وضعیت لاغری قرار گرفتند.

مدیر دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت بیان داشت: یکی از دلایل اصلی شیوع لاغری، دسترسی ناکافی به غذا است که اجرای این برنامه توانسته است از طریق تامین نیازهای تغذیه ای کودکان، موارد لاغری را به طور قابل ملاحظه ای کاهش داده و بهبودی در این کودکان مشاهده شود.

اسماعیل زاده اضافه کرد: حمایت تغذیه ای موجب بهبودی کامل در یک سوم کودکان مبتلا به کم وزنی شدید شده و همچنین وضعیت کم وزنی شدید یک سوم از کودکان ارتقا یافته و این کودکان در طبقه بندی کم وزنی قرار گرفتند.

وی با بیان این که افزایش دسترسی به اقلام غذایی مورد نیاز کودک در بهبودی بیش از 60 درصد کودکان مبتلا به کم وزنی شدید تاثیرگذار بوده است، یادآور شد: علاوه بر این افزایش دسترسی به مواد غذایی موجب بهبودی 42 درصد کودکان کم وزن شده است که در انتهای برنامه، نمودار وزن برای سن آنان در محدوده طبیعی قرار گرفته است.

مدیر دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت گفت: حمایت تغذیه ای منجر به بهبودی 57 درصدی موارد ابتلا به کوتاه قدی شدید (بهبودی کامل 26 درصد و روند رو به بهبودی 31 درصد) و حدود 57 درصدی موارد ابتلا به کوتاه قدی (بهبودی کامل 32.5 درصد و روند رو به بهبودی 24.4 درصد) شده است.

اسماعیل زاده خاطر نشان کرد: نقش افزایش دسترسی به مواد غذایی مورد نیاز کودک در ارتقای رشد قدی کودکان که به عنوان نماگر توسعه کشورها استفاده می شود، ضرورت اجرای مداخلات تغذیه ای برای کودکان مبتلا به کوتاه قدی را هم تایید می کند.

بنابر اعلام وزارت بهداشت، وی خاطرنشان کرد: نتایج ارزیابی شاخص های تن سنجی کودکان تحت پوشش برنامه حمایت تغذیه ای (قبل و بعد از مداخله) بیانگر موفقیت چشمگیر و قابل توجه برنامه در ارتقای شاخص های تن سنجی کودکان است.

وی در پایان تصریح کرد: با توجه به این که شاخص های تن سنجی کودکان از مهمترین شاخص های تعیین کننده وضع تغذیه آنان به شمار می رود و همچنین یکی از برجسته ترین شاخص های ملی و بین اللملی است، بدیهی است تداوم و گسترش برنامه حمایت تغذیه ای کودکان به عنوان یک مداخله حمایتی اثربخش می تواند نقش بسیار موثری در ارتقای شاخص های تن سنجی و وضعیت تغذیه آنان به عهده داشته باشد.

پایان خبر دکتر شهاب

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "نتایج حمایت تغذیه ای از کودکان دارای اختلال رشد / بهبودی 70 درصدی کودکان لاغر شدید" هستید؟ با کلیک بر روی پزشکی، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "نتایج حمایت تغذیه ای از کودکان دارای اختلال رشد / بهبودی 70 درصدی کودکان لاغر شدید"، کلیک کنید.