نقش آمریکا در افزایش تهدید تروریسم در افغانستان

نقش آمریکا در افزایش تهدید تروریسم در افغانستان

معاون سیاسی وزیر خارجه ایران گفت با مقایسه شرایط افغانستان در زمان ورود و خروج آمریکا، می توان به این نتیجه رسید که حضور آمریکا در افغانستان تا چه حد در گسترش ناامنی و بی ثباتی در افغانستان و افزایش تهدید تروریسم و تولید مواد مخدر موثر بوده است.

به گزارش دکتر شهاب، «رزا اتانبایوا» نماینده سازمان ملل متحد برای افغانستان با «علی باقری» معاون سیاسی وزیر امور خارجه ایران دیدار و در خصوص آخرین تحولات افغانستان و نشست آتی دوحه با وی گفتگو و تبادل نظر کرد.

معاون سیاسی وزیر امور خارجه ایران در این ملاقات بیان کرد که با مقایسه شرایط افغانستان در زمان ورود آمریکا با همان شرایط در زمان خروج آمریکا از افغانستان، می توان به این نتیجه رسید که حضور آمریکا در افغانستان تا چه حد در گسترش ناامنی و بی ثباتی در افغانستان و افزایش تهدید تروریسم و تولید مواد مخدر موثر بوده است. 

باقری خاطرنشان کرد رویکرد سازمان های بین المللی در افغانستان باید اولویت بخشی به تامین منافع مردم و تضمین امنیت افغانستان، توسعه این کشور و بهبود شرایط زندگی و رفاه مردم افغانستان باشد.

وی گفت باید زمینه لازم برای بازگشت افغانستانی هایی که در خارج از جمله ایران، تحصیل کرده و مهارت آموخته اند، به این کشور و استفاده از ظرفیت آن ها برای ساختن افغانستان فراهم شود.

معاون سیاسی وزیر امور خارجه در این ملاقات با اشاره به مسیولیت غرب به ویژه آمریکا برای جبران آسیب هایی که طی بیش از دو دهه گذشته به مردم افغانستان و منطقه وارد کرده است، بر مسیولیت سازمان ملل متحد برای ایفای نقش سازنده در روند ایجاد صلح و ثبات در افغانستان و نیز نقش و ظرفیت بی بدیل کشورهای همسایه افغانستان در این روند تاکید کرد.

نماینده سازمان ملل متحد نیز در این ملاقات با اشاره به پیچیدگی تحولات افغانستان و تعدد کنشگران و مواضع آن ها، بر ضرورت هماهنگ سازی مواضع کشورهای منطقه و فرامنطقه برای کمک به توسعه و ثبات افغانستان تاکید و خواستار کمک جمهوری اسلامی ایران برای ایجاد و ارتقای همکاری سازنده بین آن ها از یکسو و تعامل با حکومت سرپرست افغانستان از سوی دیگر شد.

پایان خبر دکتر شهاب

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "نقش آمریکا در افزایش تهدید تروریسم در افغانستان" هستید؟ با کلیک بر روی بین الملل، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "نقش آمریکا در افزایش تهدید تروریسم در افغانستان"، کلیک کنید.