هیچ بازیگری نیست که برای نقش آقازاده مفسد نه بگوید!

هیچ بازیگری نیست که برای نقش آقازاده مفسد نه بگوید!

آفتاب نیوز :

این بازیگر از حضور متفاوتش در نقش یک آقازاده مفسد در سریال «هفت سر اژدها» کاری از ابوالقاسم طالبی که به تازگی پخشش از شبکه سوم به پایان رسیده، صحبت کرد.

واشقانی ابتدا درباره دلایل کم کاری اش در تلویزیون توضیح می دهد: دلیل اول اینکه، متاسفانه کیفیت فیلمنامه هایی که می خواندم واقعا در حد استاندارد نبود و اتفاقا بسیاری از این سریال ها بعد ها ساخته و پخش شد و متوجه شدم تصمیم درستی گرفته ام که در آن ها نبوده ام کما اینکه در یکی دو سریال این اتفاق برایم رخ داد. در واقع تجربه هم کردم، سریال هایی که روی برگه و در قالب فیلمنامه معلوم بود که شکست می خورند، اما به هرحال آن ها را تجربه کردم، بنا به وعده و وعید هایی که داده می شود وارد کار می شویم، می گویند، درست می شود و …، اما همیشه این وعده ها اشتباه و نشدنی هستند که به آن ها اعتماد می کنید و در نهایت می بینید همان نظری که روز اول هنگام خواندن فیلمنامه داشتید درست بود.

او تاکید دارد: اساسا آنچه موقع خواندن فیلمنامه، استاندارد لازم را ندارد، اینکه گفته شود می رویم و زمان ضبط درست می شود، وعده ای کاملا اشتباه است و من هم شاید در چندین و چند کار در قالب فیلم و سریال این تجربه را داشته ام و علی رغم میل باطنی کار کرده ام و دیده ام که آن کار هیچگونه بازخوردی نداشته است. یعنی خیلی بی تاثیر بوده و یا به عنوان یک نمره منفی در کارنامه کاری ثبت می شود، پس بهتر است با توجه به سختی هایی که وجود دارد کار نکنید تا اینکه کار بد کنید.

بازیگر «هفت سر اژدها» در عین حال اظهار می کند: مواقعی هم مجبور می شویم که این کار را بکنیم و این اجبار اساسا اجبار اقتصادی است، اما تا زمانی که این اجبار اقتصادی خیلی زورش زیاد نباشد سعی می کنم این کار را نکنم. دلیل دوم هم این است حدود چهار سال سریال «هفت سر اژدها» وقت برد و من برای این کار هر روز آفیش بودم. بسیار کم پیش می آمد که بتوانم سر کار دیگری حاضر باشم و اصلا امکان این هماهنگی وجود نداشت. البته خودم هم خیلی راغب نیستم زمانی که در کاری نقش اصلی را ایفا می کنم، زمان، انرژی و تمرکز لازمم را درگیر کار دیگری کنم به همین خاطر این کار را نکردم.

می دانستم که «سلطان» حاشیه ساز خواهد بود

بازیگر نقش سلطان سپس در پاسخ به اینکه ایفای نقش یک آقازاده مفسد با نقش هایی که قبلا از شما دیدیم تفاوت دارد. این کاراکتر چقدر برای خودتان بکر بود؟ می گوید: نقش متین سلطان خواه در فیلمنامه بسیار جذاب بود. تقریبا می توانم بگویم هیچ بازیگری نیست که برای بازی این نقش بگوید نه! نقش سلطان خواه تمام مشخصات جذاب یک کاراکتر را به لحاظ بازیگری برای یک بازیگر داشت و از این نظر امکان نه گفتن به آن وجود نداشت. ازطرفی می دانستم بسیار وقت گیر است و البته بسیار حاشیه ساز خواهد بود.

این موارد مسایلی بودند که می توانست باعث شود این نقش را بازی نکنم و به آن نه بگویم، اما شناسنامه نقش می گفت نقش خیلی جذاب است کما اینکه الان هم که آن را می بینیم نقش جذابی از آب درآمده است. این را هم بگویم که آقای طالبی اصلا دوست نداشتند این نقش، نقش جذابی باشد اساسا به لحاظ اینکه نقش سمپات باشد مایل نبودند این اتفاق بیفتد، اما به هر حال فیزیک این نقش منفور و منفی این جذابیت را دارد و روی لبه ای حرکت می کرد که با تماشاچی سمپات شود، اما بخشی از آن خارج از دست کارگردان و بازیگر بود.

وی ادامه می دهد: مواردی که به نقش رنگ و لعاب می دادند جذابیت داشتند، نقش چندین و چند نقطه عطف داشت، بالا و پایین های موقعیتی، اصطکاک های زیاد با کاراکتر های مختلف، چه در خانواده و چه در محیط کار که باعث می شد این نقش به اصطلاح تخت نباشد؛ ایفای آن بسیار مشکل بود؛ بنابراین برای من نقش بکری به حساب می آید. مضاف بر اینکه تمام این سریال خواسته یا ناخواسته در خدمت این کاراکتر است. در واقع قصه، قصه سلطان خواه است. به همین دلایل کار و نقش برای اینکه آن را بازی کنم برایم سرشار از جذابیت بود.

هیچ مابه ازایی برای سلطان نداشتم

واشقانی در واکنش به این پرسش که آیا مابه ازایی برای نقش متین سلطان خواه داشتید؟ پاسخ می دهد: هیچ مابه ازایی برای آن نداشتم. بازیگران دیگر هم چنین نقش هایی را بازی کرده بودند، اما حتی نزدیک به آن ها هم بازی نکردم و خواستم شخصیتی کاملا منحصر به فرد برای این قصه باشد تا بتوانیم یک متین سلطان خواه، معروف به سلطان برای بیننده تعریف کنیم. احساس می کنم با توجه به بازخوردها، نقش درآمده و مردم با آن گره خورده اند. معلوم است که مردم در زندگی واقعی چنین کاراکتری را دوست ندارند، اما در یک نمایشی همه کاراکتر ها باید جذابیت نمایشی داشته باشند و سلطان این جذابیت نمایشی را دارد.

این بازیگر همچنین در توضیح اینکه بعد از پخش چند قسمت از سریال و مشاهده بازی تان، فکر می کنید چه اندازه در ایفای این نقش درست و موفق عمل کرده اید؟ می گوید: مطمینا دیکته نوشته شده غلط هم دارد. الان که می بینم جا هایی وجود دارد که باید به گونه دیگری بازی می کردم. این در مورد تمام نقش هایی که بازی می کنیم وجود دارد. وقتی کار را تماشا می کنید درمی یابید چه کار هایی را باید انجام می دادید و چه کار هایی نیاز نبود که انجام دهید، اما در زمان ضبط تمام تلاشم را به کار گرفتم تا تمام مولفه های مربوط به شخصیت را برای تبدیل کردن به فعل در نظر داشته باشم؛ به علاوه تمام قوه و استعداد بازیگری ام را به کار بگیرم تا بتوانم یک شخصیت کاریزماتیک نمایشی در یک اثر نمایشی برای مردم ایجاد کنم.

او یادآور می شود: خیلی از مواقع پیش می آمد که بازخورد ها بسیار خوب بودند؛ بنابراین اگر تعریف از خود نباشد من در زمینه بازیگری بسیار بی رودربایستی هستم و احساس می کنم هرچیزی را اگر درست است باید درستش را گفت و برعکس. منتقد بی رحمی هستم و اولین منتقد خودم، خودم هستم. حتی اشکالات و ایراداتم را نسبت به نقاط قوتم بیشتر می بینم. در مجموع احساس می کنم آن تیری که باید از جانب بازیگر به تمام حواس بیننده اصابت کند را شلیک کرده ایم.

سلطان به راحتی می توانست تبدیل به یک کاریکاتور شود

واشقانی در بخشی دیگر درباره اینکه آیا می توان گفت نقش سختی را بازی کرده اید؟ چنین اظهار نظر می کند: بله، نقش بسیار سخت است. این نقش به راحتی می توانست تبدیل به یک کاریکاتور و شخصیت پلاستیکی شود. این شخصیت بدمنِ قصه است و اگر قرار بود به کاراکتری تبدیل شود که جذاب هم نباشد باید فاتحه سریال را می خواندیم. می توانم بگویم که تمام بار سریال روی دوش سلطان خواه قرار گرفته است. ما قصد نداریم با ارزش های اخلاقی این اثر نمایشی را نقد کنیم؛ چراکه چنین کاری اصلا ممکن نیست و من فقط از جان با بازیگر نقش سلطانخواه صحبت می کنم و باید بگویم ستون قصه روی این کاراکتر و نقش گذاشته شده بود.

بازیگر سریال های «زیر هشت»، «هوش سیاه»، «میکاییل»، «آنام»، «زیر پای مادر»، «آمین» و «از سرنوشت» به چالش های حضور در این سریال اشاره کرد و در واکنش به این پرسش که ایفای چنین شخصیتی برای مجید واشقانی چه بوده و هست؟ خاطرنشان می کند: ما هم زندگی خانوادگی سطان خواه را می بینیم و هم زندگی کاری این آدم را و هر دوی این ها سرشار از چالش بود؛ چراکه در مواجهه با کاراکتر های مختلف و در موقعیت های متنوعی که قرار می گیرد، چالش داشت. تمام جذابیت هر نقش بسته به آن است که چقدر در موقعیت های متفاوت با کنتراست بالا قرار می گیرد که اگر قرار گرفت نقش، نقش جذابی خواهد بود. این نقش در سکانس به سکانس در تصمیم گیری ها، واکنش هایی که به موقعیت های مختلف نشان می دهد، همگی جذابند، زیرا موقعیت ها جذاب و خاص هستند و این طور نیست که در سریال دیگری آن ها را ببینیم. یک مافیاگونه ای که هرگاه در قصه ای در این ژانر برای بیننده تعریف شده باشد، جذاب خواهد بود.

کاراکتر های مثبت ما پلاستیکی و غیرقابل باور هستند

او سپس در پاسخ به این دیدگاه که شاید ایفای اغلب نقش های خاکستری و منفی برای بازیگران جذاب تر باشد؛ چراکه آن ها را با چالش های بیشتری روبه رو می کند و ممکن است بیشتر هم دیده شوند؛ این موارد در پذیرش و حضورتان در سریال «هفت سر اژدها» موثر بود؟ چنین می گوید: بله ما نقش های منفی اثرگذاری در تاریخ سینمای جهان داریم که مطمینا از نقش های مثبت بیشتر هستند به این دلیل که مولفه های موجود در شناسنامه کاراکتر و تعریف آن ها از کاراکتر مثبت بیشتر است؛ مضاف بر اینکه ما خیلی هم بلد نیستیم کاراکتر های مثبت را تعریف کنیم. کاراکتر های مثبت ما پلاستیکی و بسیار غیرقابل باور و رویایی هستند. همین است که با بیننده گره نمی خورند، اما به دلیل اینکه در شخصیت های منفی می توانیم هرآنچه که در واقعیت وجود دارد را انجام دهیم بیننده هم درست تر آن را باور می کند؛ بنابراین ضعف در تعریف شخصیت های مثبت است که تا این اندازه شخصیت های منفی گیراتر می شوند.

مجید واشقانی در پایان صحبت هایش تاکید می کند: جدای مولفه هایی که از آن ها صحبت کردیم حتی شخصیت های مثبت و قهرمان هم می توانند بسیار سمپات شوند و از این نمونه ها کم نداریم، اما قاعدتا تعداد شخصیت های منفی بیشتر است؛ البته این را هم بگویم که ما یکسری شخصیت های منفی داریم که روبه روی قهرمان داستان قرار می گیرند، اما مقداری در تعریف با شخصیت های منفی دارای مشترکات و تفاوت هایی هستند. یعنی هر دو در دسته و گروه منفی قرار می گیرند که من به آن ها می گویم شخصیت های مانع. دوست ندارم شخصیت های مانع را بازی کنم، اما شخصیت های منفی را بله.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "هیچ بازیگری نیست که برای نقش آقازاده مفسد نه بگوید!" هستید؟ با کلیک بر روی فرهنگ و هنر، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "هیچ بازیگری نیست که برای نقش آقازاده مفسد نه بگوید!"، کلیک کنید.