هیچ یک از گروه های مقاومت در اقدام مشروع ایران علیه اسراییل دخیل نبودند

هیچ یک از گروه های مقاومت در اقدام مشروع ایران علیه اسراییل دخیل نبودند

در نامه ای به شورای امنیت و دبیرکل سازمان ملل

آفتاب نیوز :

متن کامل نامه سفیر ایران در سازمان ملل متحد به رییس دوره ای شورای امنیت و نیز دبیرکل سازمان ملل به شرح زیر است:

مکاتبه حاضر در پاسخ به نامه مورخ 19 آوریل 2024 (31 فروردین) نماینده رژیم اسراییل در سازمان ملل متحد تهیه شده است. در این نامه، نماینده رژیم اسراییل بار دیگر به دروغ و با توسل به اطلاعات نادرست اقدام به ایراد اتهامات بی اساسی علیه جمهوری اسلامی ایران کرد. علاوه بر مکاتبه های پیشین جمهوری اسلامی ایران که در تاریخ 13 و 30 آوریل 2024 (S/2024/305-S/2024/349) ارسال شده است، مایلم بر موارد زیر تاکید کنم.

1. جمهوری اسلامی ایران تمامی اتهامات بی اساس مندرج در نامه مزبور را صریحاً و قاطعانه رد می کند. برخلاف چنین ادعا های بی اساسی، جمهوری اسلامی ایران پیوسته حقوق بین الملل را رعایت کرده، به اصول منشور سازمان ملل متحد پایبند بوده و از قطعنامه های شورای امنیت سازمان ملل تبعیت کرده است.

علاوه بر این، جمهوری اسلامی ایران از طریق مشارکت سازنده خود در حوزه های مختلف، نقش فعالی در ارتقای صلح و امنیت بین المللی ایفا کرده است.

2. جمهوری اسلامی ایران در مکاتبه های پیشین خود در تاریخ 13 و 30 آوریل 2024 (S/2024/305-S/2024/349)، صراحتاً اعلام داشت که اقدام 13 آوریل 2024 مستقیماً و به طور رسمی توسط ایران و در پاسخ به تجاوزات نظامی مکرر رژیم اسراییل، به ویژه حمله نظامی این رژیم در تاریخ 1 آوریل 2024 (13 فروردین) علیه اماکن دیپلماتیک کشورم در دمشق، پایتخت جمهوری عربی سوریه، صورت پذیرفته است. اقدام جمهوری اسلامی ایران ضروری، مشروع و کاملاً در راستای حق ذاتی آن برای دفاع از خود ذیل منشور سازمان ملل متحد بود. این اقدام تنها اهداف نظامی را هدف قرار داد و با دقت و با اطلاع قبلی برای جلوگیری از آسیب غیرنظامیان انجام شد.

مایلم تاکید کنم که هیچیک از گروه های مقاومت در اقدام مشروع جمهوری اسلامی ایران دخیل نبوده و هرگونه ادعا در این خصوص، مردود است.

3. برخلاف ادعای رژیم اسراییل، جمهوری اسلامی ایران در منطقه نیرو های نیابتی ندارد؛ هیچ فرد، گروه یا ملتی تحت دستور ایران فعالیت نمی کند. علاوه بر این، گروه های مقاومت نیابتی نیستند. این گروه ها، گروه های مشروع و قانونی هستند و تنها به مبارزه با اشغالگری و تجاوز رژیم اسراییل در غزه، دیگر سرزمین های اشغالی فلسطین و همچنین علیه نیرو های اشغالگر در دیگر کشور های منطقه می پردازند. بنابراین، تلاش رژیم اسراییل برای برچسب زنی به آن ها به عنوان گروه های «نیابتی»، تنها برای پنهان کردن و توجیه اقدامات تجاوزکارانه و بی ثبات کننده خود در منطقه است.

4. نمی توان این واقعیت را انکار کرد که رژیم اسراییل با چنین ید و سابقه طولانی در نقض آشکار قوانین بین المللی، منشور سازمان ملل متحد و قطعنامه های شورای امنیت سازمان ملل متحد، کماکان به عنوان مهمترین تهدید علیه صلح و امنیت بین المللی به شمار می رود.

هرگونه تلاش مذبوحانه این رژیم برای پوشاندن این واقعیت از طریق اطلاعات نادرست، جریان سازی یا ایراد اتهامات بی اساس علیه دیگران، بیهوده و بی اساس است. رژیم اسراییل نمی تواند مسیولیت مستقیم و کامل خود را در قبال کشتار و فاجعه انسانی جاری در غزه که جملگی خلاف قطعنامه های شورای امنیت سازمان ملل متحد هستند، انکار کند. نمونه بارز بی اعتنایی مداوم رژیم اسراییل به قطعنامه های شورای امنیت سازمان ملل در قطعنامه 2728 شورای امنیت (2024) است که خواستار آتش بس فوری در نوار غزه است. علیرغم درخواست های صریح شورای امنیت این رژیم اشغالگر به جنگ بی رحمانه خود علیه مردم فلسطین و حملات نظامی خود در رفح ادامه می دهد و آشکارا و به صورت تحقیرآمیزی خواسته های شورای امنیت را نادیده می انگارد.

5. رژیم اشغالگر باید در نهایت مسیولیت کامل عواقب اقدامات خود را بر عهده بگیرد. شورای امنیت می بایست به اقدامات بی ثبات کننده و غیرمسیولانه رژیم اسراییل و همچنین جنایات این رژیم علیه مردم فلسطین و سایر ملت های منطقه رسیدگی کند؛ این اقدامات تهدیدی واقعی برای صلح و امنیت منطقه ای و بین المللی بوده و توجه فوری و اقدام قاطع شورای امنیت را می طلبد.

6. مایلم از فرصت استفاده کرده و اتهامات بی اساس و لفاظی های تحریک آمیز نماینده رژیم اسراییل علیه کشورم و مقامات عالیرتبه ایران در جریان نشست مورخ 1 مه 2024 (12 اردیبهشت) مجمع عمومی سازمان ملل متحد پیرامون بررسی تصمیم ایالات متحده آمریکا در خصوص وتوی پیش نویس قطعنامه شورای امنیت درباره عضویت کامل کشور فلسطین در سازمان ملل، را قویاً محکوم و رد کنم.

هدف از این گونه ادعا های بی اساس، سخنان نفرت انگیز و نیز مقصر دانستن سازمان ملل و مقامات آن، صرفاً منحرف کردن توجه بین المللی از جنایات شنیع و نسل کشی مداوم این رژیم آپارتاید علیه مردم فلسطین در نوار غزه است.

موجب امتنان خواهد بود چنانچه مکاتبه حاضر به عنوان سند شورای امنیت ثبت و توزیع شود.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "هیچ یک از گروه های مقاومت در اقدام مشروع ایران علیه اسراییل دخیل نبودند" هستید؟ با کلیک بر روی بین الملل، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "هیچ یک از گروه های مقاومت در اقدام مشروع ایران علیه اسراییل دخیل نبودند"، کلیک کنید.