والدین چگونه سلامت روانی فرزندان خود را تامین کنند؟

والدین چگونه سلامت روانی فرزندان خود را تامین کنند؟

آفتاب نیوز :

پژمان بختیاری نیا در گفت وگویی رسانه ای اظهار کرد: روابط سالم و انسانی میان اعضای خانواده به خصوص رابطه والدین و فرزندان از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است و آن را اساس سلامت روانی اعضای خانواده در نظر می گیرند.

وی افزود: در مطالعات حوزه بهداشت روان و بررسی عوامل موثر بر سلامت روان افراد، بر تمام سال های زندگی تاکید شده است، یعنی از پیش از تولد تا بزرگسالی و هر برهه از زندگی انسان، نقش مهمی در ارتقای سطح سلامت روان و پیشگیری از ابتلا به اختلالات روانی دارد.

بختیاری نیا با بیان اینکه خانواده سالم و منسجم، محور سلامتی است، گفت: مراحل کودکی تا نوجوانی فرزندان، واجد نوعی رشدنایافتگی است که موجب می شود فرزندان در این سنین برای تامین سلامت روانی خود نیازمند حمایت والدین باشند و از این رو، سرنوشت و کارکرد بهنجار خانواده از یک سو به شیوه های فرزندپروری والدین و از سوی دیگر به میزان مهارت های زندگی کسب شده توسط والدین ارتباط دارد.

وی خاطرنشان کرد: در صورتی که والدین، بزرگسالانی دارای بلوغ و سلامت روان باشند، سیستم خانواده به تعادل و هماهنگی مزین خواهد شد. نکته مهم دیگر، ظرفیت والدین برای فراهم کردن امنیت برای فرزندان شان است و به این بستگی دارد که آیا آن ها خودشان از احساس امنیت کافی برخوردارند یا خیر؟ به عنوان مثال یک مادر باید به اندازه کافی از احساس امنیت برخوردار باشد تا بتوانند انرژی یکپارچه خود را برای مراقبت از نوزادش انتقال دهد و به طور قطع، او این احساس امنیت را از خانواده اولیه خود و همچنین در خانواده جدید خود کسب می کند.

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز تصریح کرد: تعامل عاطفی مناسب با کودک از اولین لحظات بعد از تولد او، نقش مهمی در سلامت روانی اش دارد بنابراین پذیرش موجودیت کودک، اولین قدم در راستای به ثمر رساندن این واقعیت مهم است.

وی اضافه کرد: شیوه های نادرست در برقراری ارتباط عاطفی با فرزندان، منجر به کاهش اعتماد به نفس، وابستگی، افزایش استرس و اضطراب در فرزندان می شود. از مسایل مهم دیگر در ارتباط با سلامت روانی کودکان، رشد شناختی مناسب آن ها است و برای رسیدن به این هدف، وظیفه مهم والدین فراهم کردن بستری مناسب برای ارتقای رشد شناختی فرزندان است. فراهم کردن فرصت ها و تجارب جدید، بازی های پرورش دهنده و برانگیختن حس کنجکاوی در کودکان، می تواند زمینه ساز رشد شناختی مناسب آنان باشد.

بختیاری نیا گفت: در نظر گرفتن قوانین و حد و مرزها در خانه توسط والدین برای حفظ ارزش ها، نیازها و اهداف خانواده امری ضروری است. تعیین حد و مرزها در خانواده موجب ایجاد هماهنگی بین اعضای خانواده در راستای ارتقای سلامت روان آن ها خواهد شد و از بروز نابهنجاری ها جلوگیری خواهد کرد.

وی بیان کرد: خانواده های سالم و کارآمد به گونه ای اهداف خود را پیش می برند که در شرایط بحرانی و نامساعد اجتماعی، اعضا از یکدیگر پشتیبانی و حمایت کنند و این هدف مهم زمانی محقق می شود که والدین و فرزندانی قوی از لحاظ داشتن مهارت هایی مثل ارتباط موثر، کنترل خشم، کنترل استرس، حل مساله، تاب آوری، مهارت تفکر خلاق، مدیریت زمان و مهارت خودآگاهی، داشته باشیم.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "والدین چگونه سلامت روانی فرزندان خود را تامین کنند؟" هستید؟ با کلیک بر روی پزشکی، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "والدین چگونه سلامت روانی فرزندان خود را تامین کنند؟"، کلیک کنید.