ویروس فوق حاد آنفلوانزای پرندگان H5N1 در شیر خام کاهش یافت

ویروس فوق حاد آنفلوانزای پرندگان H5N1 در شیر خام کاهش یافت

بر اساس آزمایشی که نتایج آن به تازگی در مجله پزشکی New England منتشر شده است، مشخص شد که سطح ویروس آنفلوانزای پرندگان H5N1 در شیر خام، با عملیات حرارتی به سرعت کاهش می یابد.

به گزارش دکتر شهاب و به نقل از ساینس دیلی، براساس نتایج یک پژوهش آزمایشگاهی، سطح ویروس آنفلوانزای H5N1 در شیر خام با عملیات حرارتی در تحقیقات آزمایشگاهی به سرعت کاهش یافت. با این حال، مقادیر اندک و قابل تشخیص ویروس در نمونه های شیر خام با سطح بالای ویروس در دمای 72 درجه سانتی گراد (161.6 درجه فارنهایت) به مدت 15 ثانیه باقی می ماند– این روش یکی از روش های پاستوریزه کردن استاندارد در صنایع لبنی است.

پژوهشگران این مطالعه تاکید می کنند که یافته های آنها منعکس کننده شرایط آزمایشی در یک محیط آزمایشگاهی است و با فرآیندهای پاستوریزه صنعتی در مقیاس بزرگ برای شیر خام یکسان نیست.

در اواخر مارس 2024، مقامات ایالات متحده شیوع ویروس آنفلوانزای فوق حاد پرندگان به نام HPAI H5N1 را در میان گله های گاو در تگزاس گزارش کردند. تا به امروز، 95 گله گاو در 12 ایالت مبتلا شده اند و سه مورد عفونت انسانی در کارگران مزرعه تشخیص داده شده است. تاکنون هیچ شواهدی مبنی بر انتقال این ویروس از فردی به فرد دیگر گزارش نشده است. با این حال، مقامات بهداشت عمومی برای آمادگی همه گیری، وضعیت دام ها را از نزدیک زیر نظر دارند.

با توجه به داده های محدود در خصوص حساسیت ویروس های آنفلوانزای پرندگان به روش های پاستوریزاسیون مورد استفاده در صنایع لبنی، دانشمندان در آزمایشگاه NIAID به دنبال پایداری ویروس H5N1 در شیر خام در فواصل زمانی مختلف در دمای 63 درجه سانتی گراد(145.4 درجه فارنهایت) و 72 درجه سانتیگراد(دمایی که در فرآیندهای پاستوریزه تجاری لبنیات رایج است) بودند.

از این رو، دانشمندان HPAI H5N1 را از ریه های یک شیر کوهی مرده در مونتانا جدا کردند. سپس این ایزوله های ویروسی را با نمونه های شیر گاو خام و غیر پاستوریزه مخلوط کردند و شیر را در دمای 63 و 72 درجه سانتیگراد برای دوره های زمانی مختلف تحت عملیات حرارتی قرار دادند. سپس نمونه ها کشت سلولی شدند و برای تعیین اینکه آیا ویروس زنده باقی مانده است یا خیر، آزمایش شدند.

دانشمندان دریافتند که دمای 63 درجه سانتیگراد باعث کاهش قابل توجه(1010 برابری) ویروس H5N1 در عرض 2.5 دقیقه می شود و پاستوریزه کردن استاندارد 30 دقیقه ای ویروس را از بین می برد.

در دمای 72 درجه سانتیگراد، آن ها کاهش (104 برابری) در ویروس را در عرض پنج ثانیه مشاهده کردند، با این حال، مقادیر بسیار کمی از ویروس پس از 20 ثانیه عملیات حرارتی در یکی از سه نمونه مشاهده شد که در این خصوص پژوهشگران می گویند: این یافته نشان می دهد که اگر سطح اولیه ویروس بالا باشد، پتانسیل کم، اما قابل تشخیص از ویروس H5N1 برای عفونی ماندن در شیر را پس از 15 ثانیه در دمای 72 درجه سانتیگراد دارد.

این یافته ها به تازگی در مجله پزشکی New England منتشر شده است. 

پایان خبر دکتر شهاب

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "ویروس فوق حاد آنفلوانزای پرندگان H5N1 در شیر خام کاهش یافت" هستید؟ با کلیک بر روی پزشکی، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "ویروس فوق حاد آنفلوانزای پرندگان H5N1 در شیر خام کاهش یافت"، کلیک کنید.