پهپاد بایرکتار آکینجی چه ویژگی هایی دارد؟

به گزارش دکتر شهاب، پهپاد بایرکتار آکینجی با استفاده از دوربین حرارتی و دید در شب، نقطه ای حرارتی پیدا کرد و اطلاعات آن را به مقامات امداد و نجات مخابره کرد. جالب تر اینکه اطلاعات مسیر پرواز آن به صورت آنلاین نیز در AirNav منتشر می شد و تا یک میلیون بازدیدکننده آنلاین، شب گذشته پرواز آکینجی را دنبال می کردند. این پهپاد درنهایت پس از پایان ماموریت به ترکیه بازگشت و با رسم پرچم ترکیه بر فراز دریاچه وان، فرود آمد.

پهپاد بایرکتار آکینجی چه ویژگی هایی دارد؟

ویژگی های «بیرقدار آخنجی»

نام این پهپاد از عبارت «آخنجی» در ترکی عثمانی گرفته شده است. آخنجی ها، سواره نظام سبک ارتش عثمانی بودند که به لطف تسلیحات سبک و سرعت عمل، عنوان نیروهای پیشرو در خط مقدم عمل می کردند.

بیرقدار آکینجی با 12٫2 متر درازا و 4٫1 متر ارتفاع، از بال های وسیعی بهره می برد که گشودگی آن ها به 20 متر می رسد و با بهره گیری از 2 موتور توربوپراپ ملخی به ظرفیت هرکدام 750 اسب بخار، می تواند با وزن بیشینه 5٫5 تن به آسمان بلند شود.

آکینجی با نیرویی که از موتورهای AI-450T Sich ساخت شرکت اوکراینی ایشنکو پراگرس-موتور دریافت می کند، می تواند با سرعت کروز 280 کیلومتر بر ساعت (150 نات) در ارتفاع 30 هزار پا (9100 متری) تا 25 ساعت به پرواز ادامه دهد و به برد پروازی 7500 کیلومتر دست یابد؛ هرچند که بیشترین سرعت آن به 361 کیلومتر بر ساعت و سقف پرواز آن به 45 هزار پا (13700 متر) می رسد.

پهپاد بایرکتار آکینجی چه ویژگی هایی دارد؟

آکینجی می تواند با پشتیبانی از جت های جنگنده، با هواپیماهای نظامی سرنشین دار هم عملیات مشترک برگزار کند. بدنه پهپاد و بال های گسترده آن که در بالای بدنه کار گذاشته شده اند، فضای بیشتری برای حمل سلاح های بزرگ تر و سنگین تر در اختیار آکینجی قرار داده است. موتورهای توربوتراپ، امکان فعالیت در شرایط آب وهوایی سخت را نیز در اختیار پهپاد قرار می دهد و انتهای زاویه دار بال به سمت بالا، جریان هوا را بهتر به سمت عقب بال هدایت می کند.

آکینجی از 3 سیستم پرواز، یکی اصلی و دو سیستم اضطراری استفاده می کند. سیستم های اویونیک آن به هوش مصنوعی مجهز است و می تواند به شکل خودکار، نیمه خودکار، کنترل از کابین خلبان جنگنده F-16 ارتش ترکیه و کنترل از داخل هواپیمای آواکس هدایت شود. ترکیه حتی ادعا دارد که به لطف دو سیستم ارتباط ماهواره ای نصب شده روی آکینجی، می تواند پهپاد را با ماهواره های داخلی خود نیز هدایت کند.

پهپاد بایرکتار آکینجی چه ویژگی هایی دارد؟

رادار بومی فعال اسکن الکترونیکی (AESA) به نام «مراد»، رادار SAR/GMTI، سیستم نظارت و شناسایی، جنگ الکترونیک، واحد اطلاعات سیگنال (SIGINT) و SATCOM، قابلیت های راداری و اطلاعاتی فراوانی در اختیار آکینجی قرار می دهند.

آکینجی می تواند تا 1350 کیلوگرم محموله در داخل و خارج بدنه حمل کند که 400 کیلوگرم آن را محموله شناسایی تشکیل می دهد. سامانه اپتیکی با دید حرارتی و هدف گیری لیزری که به درون بدنه جمع می شود و دوربین هدایت روی دم هواپیما که دید کامل از بالا را برای اپراتور فراهم می کند، محموله شناسایی را تشکیل می دهد.

5454

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "پهپاد بایرکتار آکینجی چه ویژگی هایی دارد؟" هستید؟ با کلیک بر روی پزشکی، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "پهپاد بایرکتار آکینجی چه ویژگی هایی دارد؟"، کلیک کنید.