کارکردن در فضای باز و خطر ابتلا به سرطان پوست

کارکردن در فضای باز و خطر ابتلا به سرطان پوست

با فرارسیدن فصل گرما، کارگران و افرادی که مجبور به کار در فضای باز هستند، در معرض خطر عوارض نور شدید خورشید و در صورت تشدید این عوارض، در معرض سرطان پوست قرار دارند.

به گزارش دکتر شهاب، بسیاری از افرادی که در فضای باز در هوای گرم مشغول به کار هستند، از مصرف کرم ضد آفتاب و استفاده از کلاه چشم پوشی می کنند که این امر می تواند سلامتی آنها را به خطر بیندازد.               

بر اساس نظرسنجی جدید آکادمی پوست آمریکا، افرادی که در خارج از منزل کار می کنند، احتمال بیشتری دارد که دچار آفتاب سوختگی شده و خود را در معرض خطر ابتلا به سرطان پوست قرار دهند.

به گزارش نشریه تخصصی «مدیکال اکسپرس»، این نظرسنجی نشان داد که حدود نیمی از کارگران در فضای باز در سال 2023 دچار آفتاب سوختگی شدند و این آمار در مقایسه با آمار 36 درصدی گزارش شده توسط آمریکایی ها به طور کلی است.

یک متخصص در این باره گفت: از آنجایی که اکثر کارگران در فضای باز در ساعات اوج روز در معرض نور خورشید قرار می گیرند، بسیار مهم است که اقدامات محافظتی در برابر آفتاب را به عنوان بخشی از برنامه روزانه خود برای محافظت در برابر سرطان پوست، اتخاذ کنند.

کارشناسان تشخیص به موقع را کلید درمان موفقیت آمیز این بیماری می دانند، نکته ای که در مورد سایر سرطان ها هم مهم است.

نشانه هایی که باید در مورد خال هایتان به آنها دقت کنید عبارتند از:

– شکل نامنظم

سازمان ملی خدمات سلامت انگلیس (NHS) می گوید خال های معمولی گردند و حاشیه صاف و رنگی یکنواخت دارند. اما ملانوما، تومور ناشی از سلول های ملانین دار که تومور پوستی محسوب می شود، غالبا نامنظم است، ممکن است دو نیمه باشد و هر نیمه شکلی متفاوت و حاشیه ای ناهموار داشته باشد.

– رنگ مختلط

خال معمولی معمولا تک رنگ است اما ملانوما غالبا ترکیبی از دو یا چند رنگ دارد یا توزیع رنگ ها نامتناسب است.

– اندازه

ملانوما معمولا بزرگ تر از خال معمولی است و در بیشتر اوقات بیش از شش میلی متر قطر دارد.

– تغییر شکل

به گفته متخصصان پوست، در صورت مشاهده خال جدید یا هرگونه تغییری در خال های موجود، باید به پزشک مراجعه کنید.

– خونریزی/ خارش

سایر نشانه هایی که باید مراقب آن ها باشید عبارتند از خال های متورم و دردناک، خونریزی یا خارش خال.

در صورتی که هر یک از این علایم را در پوست خود مشاهده کردید، باید برای احتیاط بیشتر سراغ پزشک بروید تا او خال را بررسی کند.

به توصیه متخصصان پوست، بهتر است کمتر در معرض تابش آفتاب قرار بگیرید – در سایه بمانید و سر و بدنتان را بپوشانید – همچنین مرتب ضدآفتاب بزنید.

داشتن پوست روشن، سابقه آفتاب سوختگی، قرارگیری بیش از حد در معرض نور فرابنفش، زندگی در نزدیکی خط استوا یا ارتفاعات، داشتن خال های زیاد یا غیرعادی، سابقه خانوادگی و سیستم ایمنی ضعیف از عواملی است که ممکن است خطر ابتلا به ملانوما را افزایش دهند.

پایان خبر دکتر شهاب

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "کارکردن در فضای باز و خطر ابتلا به سرطان پوست" هستید؟ با کلیک بر روی پزشکی، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "کارکردن در فضای باز و خطر ابتلا به سرطان پوست"، کلیک کنید.