300 بیماری مشمول دریافت بسته های حمایتی ویژه / افزایش بیماری های تحت پوشش تا پایان امسال

300 بیماری مشمول دریافت بسته های حمایتی ویژه / افزایش بیماری های تحت پوشش تا پایان امسال

مدیرعامل سازمان بیمه سلامت با اشاره به اینکه 300 بیماری (107 گروه بیماری) تحت پوشش صندوق حمایت از بیماران خاص و صعب العلاج قرار دارند، گفت: تعداد گروه های بیماری هایی که از حمایت این صندوق برخوردار می شوند، تا پایان سال افزایش می یابد.

دکتر محمدمهدی ناصحی در گفت وگو با دکتر شهاب، درباره بسته های صندوق حمایت از بیماران خاص و صعب العلاج اظهار کرد: 107 گروه بیماری از خدمات صندوق حمایت از بیماران خاص و صعب العلاج برخوردار هستند؛ به عبارت دیگر می توان گفت حدود 300 بیماری مشمول دریافت بسته های حمایتی شده اند.

وی با بیان اینکه سرطان جزو بیماری هایی است که تحت پوشش صندوق حمایت از بیماران خاص و صعب العلاج قرار دارد، افزود: هنگامی که از بیماری سرطان سخن به میان می آید منظور فقط یک نوع خاص از گروه سرطان نیست؛ بلکه تمام سرطان ها را در کانون توجه قرار داده ایم و حمایت ها تنها از یک نوع خاص نیست.

مدیر عامل سازمان بیمه سلامت ادامه داد: همچنین ارایه بسته حمایتی برای بیماری هایی که چندین نوع دارند، فقط مختص سرطان نیست، بلکه بیماری های متابولیک نیز چندین نوع دارند؛ حداقل 22 نوع بیماری متابولیک شناسایی شده است. بیماران مبتلا به بیماری های متابولیک نیز از بسته های حمایتی صندوق بیماران خاص و صعب العلاج استفاده می کنند.

 ناصحی با بیان اینکه بنیاد بیماران نادر برخی از بیماری ها را معرفی کرده است، خاطرنشان کرد: اغلب بیماری هایی که توسط بنیاد بیماری های نادر اعلام شده اند زیر چتر حمایتی صندوق حمایت از بیماران خاص و صعب العلاج قرار دارند.

 وی با بیان اینکه ارایه بسته حمایتی همه جانبه جزو دغدغه های سازمان بیمه سلامت محسوب می شود، اظهار کرد: صندوق حمایت از بیماران خاص و صعب العلاج نسبت به تعداد بیماری های تحت پوشش نگران نیست اما نسبت به چگونگی ارایه بسته های حمایتی احساس نگرانی می کنیم؛ به طوری که بسته های حمایتی باید به نحوی باشد که خدمات مناسبت در اختیار بیماران قرار گیرد.  

مدیر عامل سازمان بیمه سلامت درباره افزایش تعداد بسته های حمایتی صندوق حمایت از بیماران خاص و صعب العلاج اظهار کرد: تعداد گروه هایی که از بسته های حمایتی برخوردار می شوند تقریبا کامل است. بر مبنای دستورالعمل های ابلاغی معاونت درمان وزارت بهداشت، بیماری ها در سامانه ثبت می شوند و از خدمات برخوردار می شوند. تلاش ما بر این است که عمده بیماری های خاص و صعب العلاج از بسته های حمایتی برخوردار شوند؛ با توجه به رویکرد صندوق حمایت از بیماران خاص و صعب العلاج، تعداد گروه های بیماری که از حمایت برخوردار هستند به میزان محسوسی افزایش می یابد.

وی با بیان اینکه در حال حاضر 107 گروه از بیماری ها تحت پوشش حمایتی این صندوق هستند، افزود: بیماری های تحت پوشش این صندوق، در سامانه ها ثبت شده اند. همچنین معاونت درمان وزارت بهداشت با توجه به اهمیت موضوع بیماری ها و گستردگی خدماتی که می بایست برای بیماران ارایه شود، درصدد نگارش موارد دیگر است و پس از آن به سازمان بیمه سلامت ابلاغ می شود. خوشبختانه، وزارت بهداشت نسبت به نگارش تعداد مناسبی از بیماری ها که نیاز است تحت چتر حمایتی قرار گیرند در سال جاری اقدام کرده است. بخشی از بیماری ها ابلاغ شده و بخشی دیگر نیز در حال سپری کردن مراحل ابلاغ هستند. بر همین اساس، وزارت بهداشت 11 بیماری دیگر را نیز ابلاغ کرده است که شش بیماری از 11 بیماری ابلاغ شده برای بارگذاری در سامانه ها آماده شدند.

مدیرعامل سازمان بیمه سلامت درباره بیماری های تحت پوشش صندوق بیماری های خاص و صعب العلاج گفت: 107 گروه از بیماری های خاص و صعب العلاج تحت پوشش این صندوق قرار دارند. حدود دو سال از عمر صندوق بیماری های خاص و صعب العلاج می گذرد و در این مدت از دوام خوبی برخوردار است. ما در سازمان بیمه سلامت می توانیم ادعا کنیم اعتباری که در تمام سازمان های بیمه کمتر از یک همت بوده در سال جاری به 9 همت رسیده است. رشد اعتبار تخصیص یافته بیانگر این است که دولت، وزارت بهداشت و سازمان های بیمه گر در نظر دارند چتر حمایتی مناسبی برای بیماران خاص و صعب العلاج در نظر بگیرند.

پایان خبر دکتر شهاب

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "300 بیماری مشمول دریافت بسته های حمایتی ویژه / افزایش بیماری های تحت پوشش تا پایان امسال" هستید؟ با کلیک بر روی پزشکی، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "300 بیماری مشمول دریافت بسته های حمایتی ویژه / افزایش بیماری های تحت پوشش تا پایان امسال"، کلیک کنید.